Lenf Dolaşımı Nedir? Kısaca bilgi edinin

08.04.2020
Lenf Dolaşımı Nedir? Kısaca bilgi edinin

Bu içerikte Lenf Dolaşımı nedir? Lenf sisteminin görevleri nelerdir? Lenf sisteminin kısımları nelerdir? Sorularına kısa ve net verilmiş cevaplar bulacaksınız.

Lenf Dolaşımı Nedir? Kısaca bilgi edinin 1

Latince şeffaf, berrak su anlamına gelen lenf, kan dolaşımı ile birlikte dolaşım sisteminde görev alır.

Lenf sisteminin görevleri

  • Kılcal damarlarda madde alışverişi sonrasında hücreler arasında biriken fazla sıvı, kılcal lenf damarlarına geçerek lenf sıvısını oluşturur ve buradan tekrar kan dolaşımına kazandırılır.
  • Ödem oluşumunu engeller.
  • Bağışıklık sisteminde görev alır.
  • Yağların sindirimi sonucunda oluşan yağ asitleri, gliserol ve yağda eriyen vitaminlerin emildikten sonra taşınmasında görev alır.
İlgili Konu  Laboratuvarda Kullanılan Araç ve Gereçler

Lenf Sisteminin Kısımları

  • lenf sıvısı,
  • lenf damarları,
  • lenf düğümleri.

Lenf Sıvısı

İnsanda aşağı yukarı 1-2 litre kadar lenf sıvısı bulunur. Lenf sıvısı kana benzer fakat kandan farklı olarak içinde alyuvar ve birçok kan proteini bulunmaz. Lenf sıvısının esas hücreleri akyuvarlardır ve bu hücreler yine bağışıklık sisteminde görev alırlar.

Lenf Damarları

  • Kılcal lenf damarları: Tek katlı yassı epitelden oluşması bakımından kılcal kan damarlarına benzerler. Aralarındaki en önemli fark, kılcal lenf damarlarının bir ucunun kapalı olmasıdır. Çünkü lenf atardamarları yoktur ve kılcal lenf damarlarının bir ucu toplardamara bağlıdır. Kılcal lenf damarlarında lenf sıvısının ilerlemesini sağlayan faktörler doku sıvısının basıncı, kılcal lenf damarları içindeki tek yöne açılan kapaklar, damarların yapısındaki düz kasların kasılması, iskelet kasları tarafından lenf damarlarına yapılmış olan basınçtır.
  • Lenf toplardamarları: Kılcal lenf damarları birleşerek lenf toplardamarlarını oluşturur. Lenf toplardamarları ise sağ lenf kanalı ve sol lenf kanalı olmak üzere iki ana lenf kanalı şeklinde sağ ve sol köprücük altı toplardamarlardan kan dolaşımına katılır.
İlgili Konu  Popülasyon Ekolojisi | Türkiye’de Nüfus Artışı ve Tarım Alanları
Lenf sıvısının kan dolaşımına katılırken izlediği yollar
Lenf sıvısının kan dolaşımına katılırken izlediği yollar

Lenf Düğümleri

Lenf damarları üzerinde bulunan, boyutları 1mm ile 25 mm arasında değişen, küçük fasulye şeklindeki oluşumlardır. Lenf düğümleri en çok karın, kasık, boyun, koltuk altı, göğüs benzeri bölgelerde bulunur. Lenf düğümlerinin görevi, lenf sıvısından zararlı mikroorganizmaları ve öteki yabancı maddeleri süzmektir. Bademcikler, dalak ve timüs önemli lenf düğümleridir.

Kaynak:11.Sınıf Biyoloji Ders Kitabı (PDF)

Biyoloji Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.