Mamul, Tam Mamul, Dizi Mamul Kavramları

23.04.2020
Mamul, Tam Mamul, Dizi Mamul Kavramları

Üretim işletmelerinde imal edilmiş tüketim veya üretim mallarına mamul adı verilir. Çamaşır makinesi, buzdolabı, otomobil gibi. Bir mamulün, tüketicinin gereksinimini karşılaması ve üretene kâr getirmesi beklenir. Son tüketici, gereksinimini karşılayan malların nasıl yapıldığını, bileşiminde neler olduğunu düşünmez.

Mamul, Tam Mamul, Dizi Mamul Kavramları 1

Ancak satın aldığı malı tüketirken alacağı hazzı ve kullanımındaki kolaylığı düşünür. Bir mamulü üreterek pazara sunmak yeterli değildir. Üretilen ürünlerin pazar bulması ve satışının artması, satıştan sonraki sorumlulukların bilinmesine ve yerine getirilmesine bağlıdır.

Mamulle alakalı yardımcı ve destekleyici hizmetler de verilmelidir. Mamulün nasıl kullanılacağını anlatan kullanım kılavuzları veya etiketler, bakım onarım işleri, yedek parçaları ve bunları sağlamadaki kolaylıklar, mamulle bütünleşen unsurlardır.

Bu tür hizmetlerin planlanarak mamulle birlikte pazara sunulması tam mamul kavramını ortaya koyar. Otomobil fabrikalarının, ülkenin çeşitli yerlerinde açmış olduğu servisler buna örnek olarak verilebilir. Aynı şekilde, satılan bir cep telefonunun nasıl kullanılacağını veya bir kazağın nasıl yıkanıp ütüleneceğini gösteren açıklamanın mamulle birlikte bulunması da tam mamul kavramına verilebilecek örneklerdendir.

İlgili Konu  Girişimcilerin İş Ahlakı

Bir kısım son veya aracı (perakendeci, toptancı) tüketiciler, belli bir gereksinime yanıt verecek malların sadece bazı türlerinin değil, her çeşidinin özdeş yerde satışa hazır olmasını isterler. Bir terzinin gereksinim duyduğu gereçleri, bürosunu döşeyecek bir muhasebecinin kullanacağı donatıları özdeş yerden satın almak istemesi gibi.

İşte satışa hazır bulundurulması istenen malların ayrı iş kollarınca üretilmelerine karşın bir bütünü oluşturmaları özelliklerinden dolayı özdeş yerde satışa sunulmaları dizi mamul kavramını ortaya koyar. Bir işletmenin pazara sunduğu mal ve hizmet dizilerinin tümüne ürün karması adı verilir.

Bu karmada bir veya birden çok ürün dizileri (sabun çeşitleri, temizlik kâğıtları, deterjan türleri) bir arada bulunabilir. Ancak ürün karmasını meydana getiren ürünlerin üretiminde, çeşidinde, dağıtımında ve kullanımında birbirleriyle uyumlu olması gerekir.

İlgili Konu  Girişimcileri Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar

Tüketicilere seslenmede, onları isteklendirmede, alım yapmalarını sağlamada ürün karmasını meydana getiren tam ve dizi mamul kavramının etkileri büyüktür.

Yeni ürün geliştirmede, pazarlama etkinliklerinde başarıya ulaşmak için tam ve dizi mamul kavramlarına önem verilmeli; ürün karması, uyumlu ve gerekli ürünlerden oluşturulmalıdır. Aksi hâlde işletmelerin üretim ve pazarlama etkinlikleri amacına ulaşamaz.

Girişimcilik Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı