Mantığın Uygulama Alanları | Mantık ve Felsefe

11.04.2020
Mantığın Uygulama Alanları | Mantık ve Felsefe

Mantık ve felsefe ilişkisinde özel bir durum vardır. Felsefe, bir düşünce çabası olarak evren ve varlık hakkında bütünsel bir açıklama yapmaya çalışan bilgi türüdür. Bunu yaparken mantığa muhtaçtır.

Ama öbür yandan, genellikle “her şey üzerinde” bir düşünme çabası olmak bakımından, özdeş felsefe mantığı da kendi konuları arasına katar. İşte bu yüzden mantık binlerce yıl felsefe disiplini olarak işlenmiştir. Böylece mantık felsefesi oluşmuştur. Ancak felsefe, mantığı inceleme hatta sorgulama konusu yaparken, yine özdeş mantığın ilkelerini ve düşünme formlarını kullanmadan hiçbir şey yapamaz. Felsefenin mantığı konu edinmesini kısaca; “düşünme üstüne düşünmek” etkinliği olarak tanımlayabiliriz.

Mantık kendi ilkelerinin kaynağı, niteliği vb. sorunları üzerinde düşünmez. İşte tam bu noktada mantık, felsefi açıdan inceleme konusu olmuştur. Felsefe mantığın ilkelerini kullanarak, herhangi bir bilginin kaynağını değerini ve sınırlarını sistemli bir şekilde inceler.

Mantık, felsefe ve bilim birbirleriyle hem tarihsel açıdan hem de birbirlerini kapsamaları açısından sıkı ilişki içindedirler. Klasik mantık önceleri felsefenin bir alt disiplini olarak kabul edilmiş ancak 19. yüzyılda modern mantığın gelişmesi sürecinde mantık felsefeden ayrılmış, bilim haline gelmiştir. Ancak felsefe bütüncül yaklaşımıyla mantığı da kapsayarak mantık felsefesi oluşturmuştur.

İlgili Konu  Mantık | Dil ve Düşünce

Mantık Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

  1. amet dedi ki:

    sudeciğime güzel bebeğime çok teşekkür ederim :d <3