Mantığın Uygulama Alanları | Mantık ve Teknik

11.04.2020
Mantığın Uygulama Alanları | Mantık ve Teknik

Günümüzde süper bilgisayarlar, akıllı oyuncaklar ve zeki makineler gündelik hayatımızın vazgeçilmezi oldular. İnsanoğlu günlük hayatını sürdürürken pek çok sorun ile karşılaşmakta ve geçmişte edindiği bilgi ve deneyimlerden yararlanarak çözümler üretmektedir.

Mantığın Uygulama Alanları | Mantık ve Teknik 1

Bu sorunların bir kısmı tamamen belirli olduğundan ve kolayca tanımlanabildiğinden çözüm getirilmesi de kolay olmaktadır. Bunun yanı sıra, belirsizlikler içeren veya tam olarak tanımlanamayan sorunların çözümü ise nispeten zor olmakta ve görecelik arz etmektedir. Klasik mantığın birçok alanda yetersiz kalması, insan aklının işleyişini yeterince yansıtmaması, bilim adamlarının bulanık mantığın üstüne eğilmesine neden olmuştur.

Günümüzde ilerleyen bilimin amacı gittikçe daha akıllı sistemler oluşturmaktır. Daha akıllı kavramı kuşkusuz insan zekasından ve insan dilinden anlayan anlamına gelmektedir. Mantık, günümüzde insanların kullandığı ve “akıllı” olarak adlandırdığı makinelerin programlarının yazılmasında kullanılmaktadır. Son dönemde bulanık mantık uygulamaları da teknolojide kullanılmaya başlanmıştır.

İlgili Konu  Mantığın Uygulama Alanları | Mantık ve Bilim

Yapay zeka olarak da bilinen bulanık mantık Polonyalı mantıkçı Jan Lukasiewicz’in (Yan Lukasiyeviç) ortaya koyduğu çok değerli mantık ile alakalı çalışmaları içerir. Bulanık mantık kısaca bilgisayarların önceden planlanmış talimatlara göre hareket etmekten çok, insanların öğrendikleri şekilde öğrenmelerine izin veren bir mantık türüdür. Hayatımızda kullandığımız akıllı telefonlar ve bunların içindeki programlar buna örnek olarak gösterilebilir.

Bulanık mantık sistemlerinin ilk uygulama alanları çimento sanayisinde ve su arıtma sistemlerinde olmuştur. Daha sonra buhar türbini, nükleer reaktör, asansör ve vinç denetimi benzeri değişik alanlarda da bulanık mantıktan yararlanılmıştır. Günümüzde bulanık mantık çok değişik alanlarda kullanılmıştır.

Bulanık mantık uygulamalarına yönelik yazılım ve donanımlar farklı alanlarda birçok insan tarafından kullanılmaktadır. İletişimi sağlayan telsizler, yolculuklarda kullanılmakta olan seyrüsefer cihazları, havacılıkta kullanılmakta olan iniş kontrol sistemleri, silahlarda kullanılmakta olan atış kontrol cihazları, radarlar, otomatik pilot uygulamaları bulanık mantık uygulamalarının bazılarıdır.

Mantık Ders Notları

İlgili Konu  Mantığın Uygulama Alanları | Mantık ve Felsefe

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.