Maraş’ın Kurtuluş Savaşı Kahramanları

22.04.2019
Maraş’ın Kurtuluş Savaşı Kahramanları

Maraş önce İngilizler, daha sonra Fransızlar tarafından işgal edildi.

Halkın kahramanca direnişi karşısında şehirde tutunamayan Fransızlar, gecenin karanlığından yararlanarak gizlice şehirden ayrıldılar (11-12 Şubat 1920). Daha BMM açılmamışken Maraş halkının kazandığı bu başarı Millî Mücadele’nin ilk zaferlerinden biri oldu.

Maraş halkı 7 Şubat 1973’te TBMM tarafından “Kahraman” unvanıyla ödüllendirildi.

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Anadolu’nun güney bölgeleri İngilizler tarafından işgal edilmişti. Ancak bir süre sonra İngilizler bu bölgeyi Fransızlara bıraktılar. Fransızlar, bölgeyi işgal edebilmek için Suriye’den getirdikleri Ermenilerden de birlikler oluşturdular. Bölge halkı ise kurduğu Kuvâ-yı Millîye birlikleriyle şehirlerini savundular.

Güney Cephesi

Güney Cephesi

Maraş Kahramanı: Sütçü İmam

Maraş’ı işgal için gelen Fransız askerleri, şehirdeki Ermeniler tarafından sevinçle karşılandı. Taşkınlık yapmaya başlayan bir grup Ermeni, sokaktan evine gitmekte olan Müslüman bir kadına sataşarak başındaki örtüyü çıkarmak istedi (31 Ekim 1919).

İlgili Konu  İtilaf Devletleri'nin Ateşkes Önerileri ve İç Politika Gelişmeleri

Sütçü İmam olayını anlatan temsilî çizim

Sütçü İmam olayını anlatan temsilî çizim

Bunu gören Uzunoluk Cami imamı Sütçü İmam duruma müdahale ederek Ermeni eşkıyalardan birini öldürdü. Olayı haber alan Fransız askerleri Sütçü İmam’ı yakalamak üzere harekete geçtiler. Ancak Sütçü İmam onlardan kurtulmayı başardı. Olay, şehirde duyulduğunda büyük bir heyecan ve Fransızlara karşı büyük bir tepki oluşturdu…

Rıdvan Hoca ve Bayrak Meselesi

Fransız komutan Andre, onuruna verilen baloda bir Ermeni kadınla dans etmek ister. Ancak kadın şehirde Fransız ya da Ermeni bayrağı dalgalanmadıkça buna razı olmayacağını söyler. Bunun üzerine Andre, Maraş kalesindeki Türk bayrağının indirilmesini emreder. Ertesi gün Cuma namazı için Ulu Camide toplanan Maraş halkı kalede bayrağımızın dalgalanmadığını görür.

İlgili Konu  Misakı Milli Kararları (28 Ocak 1920)

Bayrak olayına halkın tepkisini anlatan temsilî çizim

Bayrak olayına halkın tepkisini anlatan temsilî çizim

Ulu Cami İmamı Rıdvan Hoca halka “Hürriyeti elinden alınmış bir millet Cuma namazı kılamaz.” diye seslenir. Camiden çıkıp kaleye doğru koşan halk; kaleye vardıklarında yere atılmış bayrağımızı bulur, yerden alır, öper ve yeniden kale burcuna asarlar…

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.