Memento Mori ne demek?

18.09.2021
Memento Mori ne demek?

Dilimiz Latince’den oldukça yoğun bir şekilde etkilenmiştir. Esasında Latinler dünya kültürüne kazandırdıkları ile hemen hemen tüm toplumları etkilemiş ve bazı kavramları o toplumların diline sokmayı başarmıştır. Bizim dilimize giren bu kavramlardan birisi de memento mori kavramıdır. Peki, memento mori ne demek?

Memento Mori ne demek? 1

Memento Mori Ne Anlama Gelir?

Memento mori” Latince bir terimdir. Bu felsefenin birçok kültürde yeri vardır. İnsanın ölümlü olduğunu, bu dünyada geçici bir varlık olduğu tarzı düşünceleri barındırır.

Roma İmparatorluğu döneminde savaşı kazanan generallerin sokaklarda savaş çığlıkları atmalarına ve zafer geçidi yapmalarına izin verilirdi. Generalin arkasında bir köle, generalin başına defne yapraklarından yapılmış bir taç takardı. Bu tacın adı Corona civica idi. Bu tacı tutan köle, generalin kulağına sürekli olarak “memento mori” kelimelerini fısıldayacaktı. Yani generale bu dünyada elde edilen tüm başarıların sahte olduğunu ve bir gün öleceğini hatırlatacaktı. General, ritüelde ayrıca yüksek sesle bu dünyada ölümlü olduğumuzu ve her zaman sadece insan olduğumuzu belirtirdi. Bunu ifade edecek kelime “memento mori”dir.

İlgili Konu  Eudaimonia Nedir?

Orta Çağ’da yaşanan Hristiyanlıkta, bu dünyadaki her şeyin anlamsız ve geçici olduğu inancı egemendi. Bunu sık sık ifade etmek için “memento mori” ifadesi kullanılmıştır. Aynı zamanda, Tanrı’nın Krallığına davet anlamına gelen bu söz, insanların ruhlarını ebedi dünyaya hazırlamaları ve ruhlarını erdemli kılmaya çalışmaları için sık sık tekrarlandı. Bu inancı halkın günlük yaşamına işlemiş bir öğreti olarak güncel tutarken; Orta Çağ’da salgınların neden olduğu toplu ölümler ortaya çıktı. 15. ve 16. yüzyıllarda mimaride kullanılan fresklerde, sikkelerde ve takılarda kullanılan kafatasları, insanların günlük hayatta ölümü unutmaması içindir.

Memento Mori kimin sözü?

Memento Mori sözünü Roma imparatoru ve aynı zamanda bir stoacı filozof olan Marcus Aurelius, bu sözü ara ara kulağına fısıldaması için birini görevlendirmiştir. Fani olduğunu hatırla. Sadece bir insan olduğunu hatırla.

İlgili Konu  Otodeterminizm Nedir?

Memento Mori nereden geliyor?

Latince kökenli bir kelime olan Memonto, hatırla demektir. Mori ise ölmek anlamına gelir. Sinema ve edebiyat gibi sanat dallarında sıklıkla kullanılan bu ifade, insanın ölümlü bir varlık olduğunu hatırlaması gerektiğini ifade eder. Dini argümanlarda da sıklıkla karşımıza çıkan bu söz, insanın faniliğini vurgular.

Memento morinin Güncel Anlayışı

Günümüzde memento mori kelimesi sık sık sözlü olarak ifade edilmese de, bu anlayış farklı kültürlerde gerçekleştirilen ritüellerdeki davranışlarla ifade edilmektedir. Örneğin Ölüler Günü Festivali her yıl 31 Ekim’de Meksika’da düzenleniyor. Festival için hazırlanan sunaklara çiçekler, kafatasları ve biblolar konulur. Her yıl bu gün sevdiklerini hatırlayan Meksikalılara göre, kişi ölümü unuttuğunda ölümü yaşar. Tibet Budizmi’nde de ölümden sık sık söz edilir. İnsan vücudunun bir gün öleceği ve ölüm zamanının belirsiz ve kontrolümüz dışında olduğu belirtiliyor. İslamda ve tasavvufta ölümden sıkça bahsedilir. Anadolu halkı sevdiklerinin ardından ölümü anmak için ağıt yaktı. Nitekim inandığımız din olan İslam’ın kitabı Kuran’da “Her canlı ölümü tadacaktır.” diyor. Latince “memento mori” olduğu söylenebilecek tabutların üzerindeki kapakta bu sözler Arapça yazılmıştır.

İlgili Konu  Düşünüyorum o halde varım diyen filozof (Rene Descartes) kimdir?

Mementomori Grafiğinin Anlamı

Resmin merkezini oluşturan kafatası, ölümün yaşamın merkezinde olduğunu vurgular. Ne yaparsak yapalım ölümden kaçınılamayacağı anlamına gelir. Kafatasının üzerinde bulunan kare, yaşamın sınırlı olduğunu ve bir ölçüye göre yaşanması gerektiğini vurgular. Ölüm, insana hayatta verilebilecek en iyi derstir; insanları hizaya getirebilecek ve iç dünyalarında nereden geldik, nereye gidiyoruz sorusunu başlatan bir şeydir. Sağdaki asa mor bir kumaşa sarılır; soldaki baston basit ve sıradan bir kumaşa sarılmıştır; kişi ve baston, her ikisinin de ölümü tadacağı zenginlik ve yoksulluğu ifade eder; bu nedenle kafatasının her iki yanında bulunur. Tekerlek hayatı, üzerindeki kelebek ise ruhu temsil eder. Bu ikisi tekerleklerin üzerine konar ve sonunda hepsi bir yolculuğa çıkar, kimse bu dünyada kalıcı değildir.

Kaynakça

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Memento_mori

https://www.milliyet.com.tr/egitim/memento-mori-ne-demek-dovmeleri-susleyen-memento-mori-kelimesinin-turkce-anlami-6425454

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.