Meskenlerde Kullanılan Yapı Malzemeleri

02.06.2020
Meskenlerde Kullanılan Yapı Malzemeleri

İnsanların içinde yaşadıkları ve dış faktörlere karşı korundukları yerlere mesken adı verilir. Yaşanılan ortamın iklim özellikleri, doğal çevrede bol bulunan malzemeler ve insanların gelir düzeyine göre meskenlerde kullanılan yapı malzemeleri değişiklik gösterir. Şehirlerde genellikle betonarme binalar inşa edilirken kırsal kesimlerde inşa edilen meskenlerde ahşap, taş, toprak, kar, saz ve kamış gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Meskenlerde Kullanılan Yapı Malzemeleri 1

Yağış miktarının fazla olduğu ormanlık alanlarda ahşap; kalker ve volkanik tüf gibi kolay işlenebilen kayaçların yaygın olarak bulunduğu alanlarda taş; kurak, yarı kurak alanlarda toprak (kerpiç); kutuplara yakın bölgelerde ise sıkıştırılmış kar mesken yapımında temel inşaat malzemesi olarak kullanılır.

Ayrıca yeryüzünün bazı bölgelerinde saz ve kamışlardan yapılan kulübeler, göçebe hayvancılık faaliyetlerinin yaygın olduğu alanlarda yün ve kıldan yapılan çadırlar mesken olarak kullanılmaktadır.

İlgili Konu  Yerleşme Türleri (Tipleri)

Bilgi: Kurak ve yarı kurak bölgelerde, kil oranı yüksek topraklar bitkisel malzemeyle karıştırılarak kalıplara dökülür ve Güneş’te kurutulur. Böylece kerpiç adı verilen malzeme elde edilir. Elde edilen kerpiç, ev yapımında inşaat malzemesi olarak kullanılır.

Kerpiçle yapılan meskenlerin iç ve dış yüzeyi daha sonra çamurdan bir sıva ile kaplanır. Eskimoların bir kısmının sürekli ya da av sezonlarında geçici olarak yaşadıkları, sıkıştırılmış kardan yapılan meskenlere igloo denir.

Meskenlerde Kullanılan Yapı Malzemeleri Soru ve Cevap

Mesken Nedir?

İnsanların içinde yaşadıkları ve dış faktörlere karşı korundukları yerlere mesken adı verilir.

İlgili Konu  Türkiye’nin Coğrafi Konumu

Meskenlerde Kullanılan Yapı Malzemeleri Nasıl Değişiklik Gösterir?

Yaşanılan ortamın iklim özellikleri, doğal çevrede bol bulunan malzemeler ve insanların gelir düzeyine göre meskenlerde kullanılan yapı malzemeleri değişiklik gösterir. Şehirlerde genellikle betonarme binalar inşa edilirken kırsal kesimlerde inşa edilen meskenlerde ahşap, taş, toprak, kar, saz ve kamış gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Mesken Yapımında Kullanılan Temel İnşaat Malzemeleri Nelerdir?

Yağış miktarının fazla olduğu ormanlık alanlarda ahşap;
Kalker ve volkanik tüf gibi kolay işlenebilen kayaçların yaygın olarak bulunduğu alanlarda taş;
Kurak, yarı kurak alanlarda toprak (kerpiç);
Kutuplara yakın bölgelerde ise sıkıştırılmış kar mesken yapımında temel inşaat malzemesi olarak kullanılır.

Ayrıca yeryüzünün bazı bölgelerinde saz ve kamışlardan yapılan kulübeler, göçebe hayvancılık faaliyetlerinin yaygın olduğu alanlarda yün ve kıldan yapılan çadırlar mesken olarak kullanılmaktadır.

İlgili Konu  Coğrafyanın Konusu ve Bölümleri

Kaynak:9.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı (PDF)

Coğrafya Bilimi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.