Milletin Ordusu: Kuva-yı Milliye

16.11.2018
Milletin Ordusu: Kuva-yı Milliye

İzmir’in işgali, işgallerin geçici olmayacağını göstermiş ve Millî Mücadele açısından bir dönüm noktası olmuştur.

Milletin Ordusu: Kuva-yı Milliye 1

İşgallerin kalıcı olacağının ve artacağının anlaşılması üzerine Müdafaa- i Hukuk Cemiyetlerinin gayretleriyle askerî direniş güçleri oluşturuldu.

Kuvâ-yı Millîye adı verilen bu birlikleri daha ziyade terhis edilen Osmanlı ordusunun subay kadroları yönetiyordu. Terhis edilen askerlerin de yer aldığı bu birliklere eli silah tutan kadın-erkek bütün vatanseverler katılabiliyordu. Büyük çoğunluğunu sivil halkın oluşturduğu bu birliklerin ihtiyaçları da yine halk tarafından karşılanıyordu.

Kuvâ-yı Millîye birlikleri, düzenli ordu kurulana kadar işgalci devletlere karşı mücadele ettiler. BMM açıldıktan sonra meclise karşı çıkarılan isyanların bastırılmasında görev aldılar.

Kuvâ-yı Millîye liderlerinden Yörük Ali Efe ve arkadaşları

Kuvâ-yı Millîye liderlerinden Yörük Ali Efe ve arkadaşları

BMM açıldıktan sonra Kuvâ-yı Millîye birlikleri birleştirilerek düzenli orduya dönüştürüldü.

İlgili Konu  Kuvay-ı Milliye Direnişi: Bağımsızlık Ruhu

kuvayi milliye nedir sorusuna harika bir cevap veren tarih bilimi platformunun bağlantısını aşağıya bıraktım. kuvayi milliye nedir ve kim kurdu gibi sorulara cevap veren bu yazıyı ben çok beğendim:

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı