Milli Cemiyetler, Milli Mücadeleye Faydalı Cemiyetler

15.11.2018
Milli Cemiyetler, Milli Mücadeleye Faydalı Cemiyetler

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra başlayan işgaller karşısında Damat Ferit Hükûmetinin sessiz kalması Türk halkını harekete geçirdi.

Milli Cemiyetler, Milli Mücadeleye Faydalı Cemiyetler 1

Türk halkı Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri kurarak işgaller karşısında teşkilatlanmaya ve sesini duyurmaya çalıştı. Bu cemiyetlerin bazıları şunlardır:

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

Yunanistan’ın Doğu Trakya’yı işgalini engellemek için kuruldu. Mavri Mira Cemiyetine karşı mücadele etti.

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyeleri

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyeleri

Redd-i İlhak Cemiyeti

İzmir ve çevresinin Yunanlara verilmesini önlemek için kuruldu. Bölgedeki millî direnişi teşkilatlandırmak için Balıkesir ve Alaşehir’de kongreler düzenledi.

İlgili Konu  Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi (26-30 Ağustos 1922)

İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

İzmir’in Yunanlar tarafından işgalini önlemek için kuruldu. Bölgenin Türk yurdu olduğunu kanıtlamak için çalışmalar yürüttü.

Kilikyalılar Cemiyeti

Çukurova bölgesinin Fransızlar tarafından işgalini ve Ermenilerin bölgedeki olumsuz faaliyetlerini engellemek için kuruldu.

Trabzon Muhafaza-i Hukuk Cemiyeti

Ermeni ve Pontus Rumlarının bölgedeki faaliyetlerine karşı koymak için Trabzon’da kuruldu.

Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

Erzurum ve diğer doğu vilayetlerinin Ermenilere verilmesini engellemek amacıyla kuruldu.

Millî Kongre Cemiyeti

Türklerin haklı davasını basın-yayın yoluyla dünyaya duyurmak için İstanbul’da kuruldu.

Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti

Vatan savunmasında kadınlara da büyük görev düştüğü bilinciyle Sivas valisinin eşi Melek Reşit Hanım öncülüğünde Sivas’ta kuruldu. Mustafa Kemal Paşa cemiyete gönderdiği telgrafta “Vatanı müdafaa için kurulan bu cemiyetten ötürü Sivaslı hanımefendileri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Konu  BMM'nin Ayaklanmalara Karşı Aldığı Önlemler

Millî Cemiyetler, gazeteler çıkarıp mitingler düzenleyerek işgallere karşı millî bilincin uyanmasında etkili oldular. Kuvâ-yı Millîye birlikleriin kurulmasına öncülük ettiler. Bu birliklerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oldular. Başlangıçta kendi bölgelerini korumak için çalışan bu cemiyetler Sivas Kongresi’nde “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştirilerek bütün yurt için çalışmaya başladılar.,

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.