Moskof Seferi

13.06.2020
101
Moskof Seferi

Fazıl Ahmet Paşa ölünce yerine Kara Mustafa Paşa geçti. Sarıkamış kazakları hatmanı olan Doreşenko, Osmanlı himayesinde olan Ukrayna’ya sahip olmuştu. Fakat bu adam efendisini değiştirip Rusların tarafına geçmişti. 1675’de Moskof birliklerine saldırmadı ve Çehrin Kalesinide Ruslara verdi.

Bunun üzerine Şeytan İbrahim Paşa serdar tayin edilip Kırım Hanı Selim Giray ile düşman üzerine sevk edildi. Serdar İbrahim Paşa Çehrini kuşatmaya aldı. Muhasaranın 23.günü Rus birliklerini Kırım Hanın durduramayacağını anlayan İbrahim Paşa çekilmek durumunda kaldı.

Bunun üzerine İbrahim Paşa ve Kırım Hanı azlonup yerine Murad Giray Han oldu. Doreşenko azlonup yerine Himielnitski geldi. Osmanlı Devleti 11 Nisan 1678 de Rusya’ya harp ilan etti. Sultan Mehmet Kara Mustafa Paşayı Çehrin üzerine gönderdi. Boğ nehri geçildiği zaman Himielnitsk orduya katıldı. Üç konak kala Murad Girayda geldi.

Çehrin Kuşatması

Çehrin önüne gelindi ve kuşatma başladı. Kalede çok sayıda yiyecek ve harp malzemesi vardı. Rusların yardıma geleceğini öğrenen Kara Mustafa Paşa Rusları karşılamak üzere hareket etti ve onların yardım etmelerini önledi. Fakat Romodonovski’nin yaptığı hücum ile yatsıya kadar savaştılar.

Ancak düşman mağlup edilemeyince durum serdara iletildi. Bunun üzerine harp meclisi yapıldı ve kuşatmanın devamına karar verildi. Rus ordusuda yavaş şekilde ilerlemeyi başarmış ve 50 000 asker ile Osmanlıya top saldırısı yapıyordu. Osmanlı ordusunun durumu çok vahimdi. Bir bozgun felaket olabilirdi.

Daha sonra iki lağımın patlaması ile kalenin surları yıkıldı bu fırsatı kaçırmayan Osmanlı askerleri taarruza geçti. 12 Ağustos 1678 de kaleyi ele geçirdiler. Nehir kenarındaki birliklerde kalenin düştüğünü görünce çekildiler Onları Veziriazam ve Murad Giray takip etti durumu fark eden düşman savunmaya geçti düşman savunmada olduğu için bozgun yapılamadı. Çehrin kalesi korunması imkansız olduğundan yıkıldı.

Ancak bu savaş daha bitmemişti Rusların faaliyetlerinin devam ettiği öğrenildi bunun üzerine bizzat Sultan Mehmet sefere çıktı. Rus çarı Osmanlı ordusunun kendi üzerine geldiğini öğrenince Murad Giray aracılığı ile barış teklifinde bulundu. Kırım Bahçesaray’da imzalanan anlaşma 20 sene sürdü.

Moskof Seferi SSS

Moskof Seferi Tarihi

1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşı veya Moskof Seferi, Osmanlı İmparatorluğu ile Rus Çarlığı arasında yapılan ilk büyük savaştır.

Moskof Seferi Kimler Arasında Yapıldı

Moskof seferi Osmanlı Rus savaşıdır. 1676 - 1681 yılları arasında yapılmıştır.

Çehrin Kalesi Hangi Tarihte Ele Geçirildi?

12 Ağustos 1678 de kaleyi ele geçirdiler. Nehir kenarındaki birliklerde kalenin düştüğünü görünce çekildiler Onları Veziriazam ve Murad Giray takip etti durumu fark eden düşman savunmaya geçti düşman savunmada olduğu için bozgun yapılamadı. Çehrin kalesi korunması imkansız olduğundan yıkıldı.

KAYNAK: AHMET ŞİMŞİRGİL, Kayı6, 5.baskı, Nisan2016

Tarih Bilimi Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Recep Bayoğlu
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x