Müminlerin Özellikleri | Yoksulun Hakkını Gözetirler

Müminlerin Özellikleri | Yoksulun Hakkını Gözetirler

Müminler Yoksulun Hakkını Gözetirler

Yüce Allah “Müminler ancak kardeştir…” ayetiyle tüm Müslümanları kardeş ilan etmiştir. Kardeşlerin de birbirleri üzerinde hakları vardır. Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “…Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz, onu küçük görmez…” Bu nedenle çevresindeki kardeşlerinin ihtiyaç ve sıkıntılarına karşı duyarsız kalmamak her Müslüman için dinî ve ahlaki bir sorumluluktur.

Ayet ve hadislerde Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarından çokça bahsedilmektedir. Bu haklardan biri de yoksulun zenginler üzerindeki hakkıdır. Yüce dinimiz helal yollardan çalışarak mal edinmeyi herkes için bir hak olarak kabul etmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de, malların bir imtihan vesilesi olduğu bildirilmiştir. Yüce Allah, bu bilinçle çalışıp kazanan bir Müslümanın Rabbine şöyle dua etmesini öğütlemektedir: “De ki: ‘Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın…’” Mülkü dilediğine veren, dilediğinden de alan Rabbimiz, zenginlerin mallarında yoksulların da hakkı olduğunu şu ayette vurgulamaktadır: “Mallarında (yardım) isteyen ve (iffetinden dolayı isteyemeyip) mahrum olanlar için bir hak vardır.

Her şeyin tek yaratıcısı ve sahibi olan Rabbimiz bu uyarısıyla hem mallarımızın bir imtihan vesilesi olduğunu hatırlatmakta hem de toplumdaki huzur ve dengenin sağlanması için biz Müslümanlara yol göstermektedir. Sahip olunan mallarda yoksulun da hakkı bulunduğuna inanmak ve bu hakkı gözetmek müminlerde bulunması gereken özelliklerdendir.

İlgili Konu  İman Bakımından İnsanlar

Müslümanlar bollukta ve darlıkta mallarını Allah (c.c.) yolunda harcamaya gayret ederler. Yoksulları hor görmezler ve isteyene az da olsa sadaka verirler. Kur’an-ı Kerim’deki “El açıp isteyeni de sakın boş çevirme!” ayetini kendilerine ilke edinirler. Yüce Allah’ın yazıklar olsun diyerek kınadığı, yoksula yedirmeyi özendirmeyen ve hayra engel olan kimselerden olmamaya çalışırlar.

Bizler de müminler olarak kardeşlik bilinciyle hareket etmeliyiz. Başta akrabalarımız ve komşularımız olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun bütün Müslümanlarla aramızda bir kardeşlik bağı olduğunu unutmamalıyız. Daima kardeşlerimiz için neler yapabiliriz diye düşünmeliyiz.

Elimizden ne gelir ki dememeliyiz. Kızılay gibi yardım kuruluşlarımız aracılığıyla dünyanın dört bir tarafından yetim kardeşlerimize sahip çıktığımız gibi başka iyilik çalışmalarımızda da en önde olmaya gayret etmeliyiz. Allah’ın (c.c.) sevgisini ve rızasını ancak sahip olduklarımızdan fedakârlıkta bulunarak kazanabileceğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız.

İlgili Konu  Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet

Temel Dini Bilgiler Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.