Mustafa İsmet İnönü Kimdir? Hayatı

18.05.2020
115
Mustafa İsmet İnönü Kimdir? Hayatı

İzmir’de doğdu. 1906’da Harp Akademisini bitirdi. Kurmay yüzbaşı olarak orduda görev aldı. I. Dünya Savaşı’nda Kafkas ve Suriye Cephelerinde çarpışmalara katıldı. Kurtuluş Savaşı’nın başlamasından sonra Ankara’ya gitti. 1920’de açılan Büyük Millet Meclisine milletvekili olarak katıldı. Genelkurmay Başkanı olarak görev aldı. 9 Kasım 1920’de Batı Cephesi Komutanlığına atandı.

Batı Anadolu’daki Kuvay-ı Millîye’yi düzenli orduya dönüştürdü. İnönü Savaşlarında Yunan birliklerini geri püskürttü. Büyük Taarruz’u Mustafa Kemal Paşa ile birlikte yönetti. TBMM hükûmeti adına Mudanya’da mütareke için 3-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen müzakerelere başkanlık etti.

Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayan heyete başkanlık etti. Cumhuriyetin ilanından sonra başbakan oldu. Atatürk’ün ölümü üzerine 1938’de cumhurbaşkanı seçildi. Hayatının sonuna kadar siyasetle uğraştı. 1973’te Ankara’da vefat etti.

İlgili Konu  Kösem Sultan Kimdir?

Kaynak:12.Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı (PDF)

Biyografiler

YAZAR BİLGİSİ
Recep Bayoğlu
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x