Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer?

22.09.2020
Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer?

Mutfak tezgahı evde en çok kullanılan ama en çok da ihmal edilen bölümlerden birisidir desem sanırım yanlış söylemiş olmam. Mutfak tezgahlarındaki en büyük sorun üzerinde oluşan yanık izleridir. Bu yanık izlerini çıkarmak her ne kadar zor gibi görünse de imkansız değildir. Bu gün sizlere mutfak tezgahındaki yanık izlerini yok etmenin pratik yöntemlerinden bahsedeceğim. Fakat tezgah renginin ve malzemesinin çok önemli bir etken olduğunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim. beyaz tezgahlarda yanık izlerini gizlemek oldukça zorken, memer yüzeyler oldukça sıkıcı olacaktır. Granit ve koyu renk mermerler arka planları desenli ya da koyu renkli olduğundan yanık izini daha kolay gizler.

Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer? 1

4 Adımda Mermer Tezgah Temizliği

  1. Sıcak su ve bir kaç damla bulaşık sabunuyla bir çözelti hazırlayın. Küçük bir havlu parçası ya da kalın bir kumaşı çözeltinin içine koyun. Bezi güzelce sıkın. Islak değil nemli olmasına dikkat edin. Bu bezle yanmış olan yeri silin.
  2. Yanmış bölgenin rengini düzeltmeye başlamadan önce kimyasal bir bir işlem yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Kimyasal işlem yapılmış yerde istediğiniz sonucu alamayacağınızı bilin. Evinizde bulunan normal beyaz renkli diş macununu yanmış alana sürün. Eski bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz.
  3. Diş macunu yöntemi yanık izinin rengini kısmen açsa da sonrasında özel katı yüzey temizleyicisi kullanmanız gerekebilir. Özel temizleyiciler tüm mutfak tezgahları ve mermer tezgahlar için satışta bulunmaktadır. Bu malzeme ile yapılan uygulama renk değişimi kaybolana kadar yapılmalıdır. Ardından kum zımparası ile yanık olan bölgeyi zımparalamayı ihmal etmeyin. Bu işlem yanık rengin tamamen yok olmasını sağlayacaktır.
  4. Islaklık ya da nem cilaya zarar vereceği için işlem yaptığınız bölgeyi hemen ıslatmayın ya da nemli bezle silmeyin. İşlem yaptığınız alanı bir kaç gün boyunca yağlı gıdalardan korumanızda fayda var. Çünkü yağ bu alana yapışırsa tezgahın görüntüsü yeniden bozulacaktır.
Mutfak Tezgahındaki Yanık İzi Nasıl Geçer?

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.