Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Nar son yılların en popüler meyvelerinden biri. Sadece ülkemizde değil batı ülkelerinde de nara olan talep epeyce artmış durumda. Öyle ki eskiden bahçelerde kendi haline çürümeye bırakılan bu meyvenin nasıl bir şifa deposu olduğu anlaşılınca yurt içinde ve yurt dışında talep patlaması yaşandı. Devletin de çiftçilere destekleme primi vererek nar üretimini teşvik etmesiyle birlikte hem nar üretimi arttı hem de yurt dışına ihraç edilmeye başlandı.

Nar ve Nar Suyunun Faydaları 1

Nar sadece meyve olarak tüketilen bir yiyecek değil aynı zamanda bir endüstri bitkisidir. Çünkü nar boya, ilaç, mürekkep, hayvan yemi ve bazı sirkelerin üretiminde de ham madde olarak kullanılır.

Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Günümüzde nar ve nar suyunun prostat kanserini yavaşlattığı bilimsel araştırmalarla ortaya konmuş durumda. Ayrıca kalp damar rahatsızlıklarını önlediği ve kandaki LDL denilen kötü kolesterolü azalttığı tespit edilmiştir.

İlgili Konu  Anakart Modeli Öğrenme (Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir)

Narın çekirdekleri hatta yağı bile şifa kaynağıdır. Nar çekirdeğinin içerdiği kimyasal moleküllerin tümörlü hücrelerin normal dokulara yayılmasını önlediği görülmüş. Çekirdeğinden elde edilen yağın tümörlü bölgede yeni kan damarları oluşumunu yavaşlattığı görülmüş (yeni kan damarları tümörün vücuda yayılma sürecinde meydana geliyor ve buna anjiogenezis deniyor).

1.5 mg nar suyu ile 1.5 mg nar çekirdeği yağının karıştırılmasıyla else edilen karışımın prostat ve göğüs kanserlerinde tümörlü hücrelerin yayılmasını yavaşlattığı görülmüş. Nar suyunun önemli bir özelliği de doğadaki en güçlü antioksidanlardan biri olmasıdır. Antioksidanlar hücrede zarara yol açan serbest radikallerle kimyasal reaksiyona girerek hücrelere zarar vermelerini önleyen maddelerdir.

E ve C vitaminleri, lutein, glutatyon, keratonoidler, flavonoidler, koenzim Q-10, selenyum gibi antioksidan maddeler içeren nar suyunun bilinen diğer faydaları şunlar:

  • Tansiyon düzenleyici etkisi vardır.
  • Kalbi koruyarak düzenli çalışmasını sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlayarak hastalıklardan korur.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır.
  • Kolesterol ve kan şekeri seviyesini düzenler.
  • Bağırsaklardaki parazitleri düşürür.
  • İshali tedavi eder.
  • Cildi besleyerek pürüzsüz olmasını sağlar.
İlgili Konu  Gelinlik Seçemiyorum Diyenlere Gelinlik Seçimi

Nar suyuna talep artınca nar suyu adı altında üretilen piyasaya sürülen içeceklerin çeşitliliği de arttı. Fakat bunların birçoğu %100 nar suyundan elde edilmediği gibi birçoğu %50 oranında bile nar suyu içermiyor. Durum böyle olunca ya en yüksek oranda nar suyu içeren içeceklere para ödeyeceksiniz ya da narı pazardan alıp kendiniz sıkacaksınız. Tabii ki ikinci yöntem hem daha ucuz hem de içtiğiniz şey kesinlikle nar suyu, değil mi?

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.