Kavram ve Terim | Nelik – Gerçeklik – Kimlik

11.04.2020
Kavram ve Terim | Nelik – Gerçeklik – Kimlik

Kavramın zihnimizdeki tasarımına nelik adı verilir. Her kavram zorunlu olarak bir neliğe sahiptir. Çünkü her kavram, düşünülen bir şey olarak zihinde vardır. Kavramların zihinde tasarımı olmasa idi hem iletişim olmayacak hem de anlattığımız belli olmayacaktı.

Kavram ve Terim | Nelik - Gerçeklik - Kimlik 1

Örneğin “insan” kavramının zihinde bir tasarımı vardır ve bir anlama sahiptir. Bir kavramın zihnin dışındaki (nesnel dünyada) somut karşılığına, gerçeklik adı verilir. Bir gerçekliğe de sahip olan kavramın belli bir varlıkta gösterilmesi ise kimliktir.

Nelik – Gerçeklik – Kimlik Örnek

İnsan” kavramının herhangi bir zihinde şöyle ya da böyle bir tasarımının olması, insan kavramının bir neliğinin olduğunu gösterir. Zihnimizin dışında gerçekten de bir yerlerde bir insan görebiliyorsak bu durumda, insan kavramının bir gerçekliğe de sahip olduğunu anlarız. Gerçekliği olan bu kavramın erkek, kız, Ahmet, Fatma vb. olması o insan kavramının bir kimliğe de sahip olduğunu gösterir.

İlgili Konu  Önerme Nedir?

Şirinler ve Gargamel benzeri birçok çizgi film ya da bilim kurgu filmi, masal ve hikaye kahramanının dış dünyada bir gerçeklikleri ve dolayısıyla kimlikleri yoktur. Bu kavramların yalnızca neliği vardır.

Mantık Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.