Kavram ve Terim | Nelik – Gerçeklik – Kimlik

Kavram ve Terim | Nelik – Gerçeklik – Kimlik

Nisan 11, 2020 0 Yazar: Konu Anlatımı Admin

Kavramın zihnimizdeki tasarımına nelik adı verilir. Her kavram zorunlu olarak bir neliğe sahiptir. Çünkü her kavram, düşünülen bir şey olarak zihinde vardır. Kavramların zihinde tasarımı olmasa idi hem iletişim olmayacak hem de anlattığımız belli olmayacaktı.

Örneğin “insan” kavramının zihinde bir tasarımı vardır ve bir anlama sahiptir. Bir kavramın zihnin dışındaki (nesnel dünyada) somut karşılığına, gerçeklik adı verilir. Bir gerçekliğe de sahip olan kavramın belli bir varlıkta gösterilmesi ise kimliktir.

Kısaca Konu Başlıkları

Nelik – Gerçeklik – Kimlik Örnek

İnsan” kavramının herhangi bir zihinde şöyle ya da böyle bir tasarımının olması, insan kavramının bir neliğinin olduğunu gösterir. Zihnimizin dışında gerçekten de bir yerlerde bir insan görebiliyorsak bu durumda, insan kavramının bir gerçekliğe de sahip olduğunu anlarız. Gerçekliği olan bu kavramın erkek, kız, Ahmet, Fatma vb. olması o insan kavramının bir kimliğe de sahip olduğunu gösterir.

Şirinler ve Gargamel benzeri birçok çizgi film ya da bilim kurgu filmi, masal ve hikaye kahramanının dış dünyada bir gerçeklikleri ve dolayısıyla kimlikleri yoktur. Bu kavramların yalnızca neliği vardır.

Mantık Ders Notları