Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

12.10.2022
Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylar, soğuk kış aylarında en sık rastlanılan sağlık sorunlarından birisi de öksürüktür. Öksürüğün kriz haline gelmesi yaşamımızı olumsuz yönde etkiler. Gün içerisinde yaşam kalitenizi düşmesine sebep olan öksürük problemlerinizi en alt seviyeye düşürmek adına sizlere öksürüğe iyi gelen bitkisel çayları sunucağız. Unutmadan dile getirelim öksürük soğuk algınlığı olduğu kadar tehlikeli bir çok hastalığın da habercisidir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir? 1

Bu sebeple uzun süreli öksürük problemleri durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız. Öksürüğünüzü azaltacak ve direncin izin artmasına yardımcı olacak bu çayların içerdiği vitamin ve mineraller öksürüğün yanı sıra burun akıntısı ve hapşırık gibi hastalıkları da en alt seviyeye düşürür.

İlgili Konu  Zayıflama Çayının Zararları Nelerdir?

  • Zencefil çayı, soğuk algınlığının beraberinde getirdiği nezle, grip gibi hastalıklarda ortaya çıkan öksürükler için birebir bitki çayıdır. Zencefil çayının günde 2-3 fincan tüketilmesi insan sağlığına oldukça yararlıdır. Bu çayın içerisine tarçın da ilave ederek içtiğiniz çayınıza daha çok lezzet katabilirsiniz.
  • Ada çayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan ada çayı aynı zaman da kuru öksürüğü azaltarak boğazın yumuşamasına yardımcı olur. Boğaz ağrısı çeken kimselerin ada çayını demledikten sonra içerisine soğuk su ve limon ekleyerek gargara yapmaları gerekmektedir. Ada çayının sağlık açısından yararlarını ayrıntılı olarak görmek isterseniz sayfamızı takip edebilirsiniz.
  • Nane Çayı, soğuk algınlığı tedavisi ve öksürüğün en etkili ilacı olarak bilinen nane limon çayı sıkça tercih edilen çaylardır. Nane limon çayının etkisini arttırmak isterseniz, nane ve civanperçemini eşit oranlarda keserek içerisine bir tatlı kaşığı da bal ilave edebilirsiniz.
  • Ihlamur Çayı, kış aylarında soğuk algınlığı, öksürük, denilince akla ilk gelen ıhlamur çayıdır. İçerisinde yer alan zengin vitamin deposu sayesinde kısa zaman da hastalığın ilerlemesini sonlandırır. Ihlamur çayı aynı zaman da tahriş önleyici, ağrı azaltıcı, iltihap giderici özelliği de vardır. Ihlamur çayını günde en az 2 fincan şeklinde tüketmemiz sağlık açısından önemli etken olacaktır.
  • Yeşil Çay, antioksidan etkisi bakımından zengin olan yeşil çay kakule ile birleştiğinde boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı son derece etkili silah halini alır. Yeşil çay öksürüğe karşı son derece etkili silah olsa da uzmanlar bu çayı hipertansiyon rahatsızlığı olan kimselerin kullanmamaları gerektiğini söylemektedir.
  • Ekinezye çayı, soğuk algınlığı ve öksürük gibi şikayetlerin giderilmesi açısından önemli etken olan ekinezya çayı bin bir derde deva bitkiler arasında yer almaktadır. Bu bitkisel çaylar soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini arttırır. Ekinezye çayı soğuk algınlığının dışında boğaz ve akciğer iltihaplanmasından kaynaklanan rahatsızlıkları da engellediği görülmektedir.
İlgili Konu  Tembellik nedenleri ve Tedavisi

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.