Orhan Gazi Kimdir? Hayatı

28.06.2020
Orhan Gazi Kimdir? Hayatı

Orhan Gazi’nin Hayatı

Orhan Gazi, şehzadeliğinde İslam terbiyesiyle iyi bir eğitim ve öğrenim görerek yetiştirildi. Babasının arkadaşlarından silah talimi ve savaş eğitimi gördü. Osmanlı Devletinin kuruluşunda hizmet aldı. Daha şehzadelik döneminde Bilecik ve Yarhisar kalelerinin fethinde önemli rol oynadı (1298).

Orhan Gazi Kimdir? Hayatı 1

Bu arada tutsak alınan Yarhisar tekfurunun kızı Nilüfer Hatun (Holafira) ile evlendi. Osman Gazi hastalığının ilerlemesi üzerine komutayı Orhan Gazi’ye devretti (1321). Çoktandır alınmasına çalışılan Bursa’yı kuşattı (1325). 1314 yıllından beri abluka altında olan Bursa’yı 6 Nisan 1326 yılında fethetti.

Devletin merkezini Yenişehir’den Bursa’ya taşıdı. 1329 yılında İznik Kalesini kuşatıldı ise de alınamadı. Akabinde Bizanslılar ile Maltepe Savaşı yapılarak kazanıldı (1329).1330 yılında iznik’i tekrar kuşatarak fethetti. Orhan Gazi İznik konsili’nin toplandığı Ayasofya kilisesini camiye cevirerek burada Cuma namazı kıldı.

İlgili Konu  Hasan Ali Yücel kimdir?

Osmanlı tarihinin ilk camisi olan Hacı Özbek camiini de İznik’te yaptırdı. Fetihlerine devam eden padişah, 1337′de şiddetli bir şekilde kuşatılan İzmit, teslim olmak zorunda kaldı. 1346 yılında Bizans Kayzerinin kızı Teodara ile evlendi. 1352′de Üsküdar ve Kadıköy ile MArmara adaları fethedildi. 1354′de Ankara ve civarındaki kasabalar alındı.

Oğlu Süleyman Paşa Gelibolu’ya geçip 4 yıl içerisinde Dimetoka, Çorlu, Keşan ve Edirne’yi alarak Avrupa kapılarını açtı. Lakin Gelibolu fatihi oğlu Süleyman Paşa öldükten sonra Edirne ve civarındaki bazı yerler geri verildi (1359). Oğlunun ölümüne dayanamayan Padişah üzüntüden dolayı vefat etti (1360).

Orhan Bey’in İznik ve Bursa’yı alması bir dönüm noktası oldu. Beylikten devlet olundu. Babasından aldığı 16.000 km²’li devlet sınırlarını, 95.000 km²’ye çıkardı. Şahsiyeti nesillere örnek mahiyette olan Orhan Gazi, halim selim olup son derece merhametli bir Padişah idi. Mezarı Bursa Gümüşlü Kümbet’te babasının yanındadır.

Kısa Biyografisi

  • Babası: Osman Gazi
  • Annesi: Mâl Hatun
  • Doğumu: 1281 Söğüt
  • Vefatı: 1360 Bursa
  • Tahta Geçme Yaşı: 45
  • Saltanat Süresi: 34
  • Saltanat Bitiş Yaşı: 79
  • Vefat Yaşı: 79
İlgili Konu  II. Osman (Genç Osman) Kimdir? Hayatı

Sadrazamları

Alâeddin Paşa, Nizâmeddin Ahmed Paşa, Hacı Paşa

Erkek Çocukları

Süleyman Paşa, I. Murad, İbrahim, Halil, Kasım

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı