Fizik | Ortalama Hız

05.05.2020
178
Fizik | Ortalama Hız
Hızı değişen aracın X-t grafiği
Hızı değişen aracın X-t grafiği

Bir hareketlinin konum zaman grafiğinde seçilen, iki andaki konum değerlerini birleştiren doğrunun eğimi ortalama hızı verir. Ortalama hızın hesaplanması için yapılan işlem, hareket boyunca yapılan toplam yer değiştirmenin geçen zamana oranıdır. Yukarıda bahsedilen yer değiştirmenin yapıldığı zamandaki alınan yol dikkate alınırsa ortalama sürat ve anlık sürat değerlerine ulaşılır. Hareket hâlindeki otomobilin sürat göstergesinde okunan değer anlık süratin büyüklüğüdür.

Günlük hayatta hızın büyüklüğü, ortalaması vb. durumlar trafik akışı ve güvenliği için önemlidir. Trafikteki akışın güvenli, hızlı ve düşük yakıt maliyetiyle gerçekleşmesi için kullanımı gittikçe yaygınlaşan yeşil dalga sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem trafiğin yoğun olduğu yerlerde birbirini takip eden sinyalize kavşaklardaki kırmızı ışıklara yakalanmadan geçebilmeyi sağlar. Levhada bulunan hız değerine bağlı kalarak gidildiğinde sinyalize kavşaklardaki ışıklar yeşile döner. Yeşil dalga sistemi ülkemizde de kullanılmaya başlamıştır.

İlgili Konu  Yapışma ve Birbirini Tutma
Yeşil dalga sistemi
Yeşil dalga sistemi

Fizik Bilimi Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Recep Bayoğlu
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x