Pazaryeri Nedir Avantajları Nelerdir?

24.12.2022
Pazaryeri Nedir Avantajları Nelerdir?

Dijital dönüşüm süreçleri ve pandeminin teknoloji kullanımını yaygınlaştırması gibi faktörlerle günlük hayata yerleşen kavramlardan biri de “pazaryeri” ifadesi oldu. Satışlarını e-ticaret sektörüne kaydırmak ve gelirini artırmak isteyenler için son derece önemli bir kanal olan pazaryerleri, her ölçekteki işletmeye farklı avantajlar sağlar. Peki pazaryeri nedir, avantajları nelerdir, biliyor musunuz?

Pazaryeri Nedir Avantajları Nelerdir? 1

Pazaryeri nedir?

Pazaryerleri, müşterilerin online alışveriş yapmasına olanak tanıyan dijital platformlardır. İnternet sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla ulaşılabilen pazaryerleri, müşteriyle satıcı arasındaki her türlü engeli ortadan kaldırır ve bu sayede iki tarafa da önemli avantajlar sağlar. Bilindiği üzere ticaretle uğraşmanın en zor kısımlarından biri, yeterli müşteri potansiyeline ulaşmaktır.

Ürünleriniz çok kaliteli ve faydalı olsa dahi yeterince müşteriye ulaşamamanız durumunda işletmeniz istediğiniz oranda kâr etmeyebilir. Bu sorunu aşmak için pek çok işletme mümkün olan en işlek yere mağaza açmak, reklam yapmak, kampanya düzenlemek gibi yöntemler dener. Bu işlemler size müşteri kazandırsa da en büyük engeli ortadan kaldırmaz: Fiziksel bir mağaza açtığınızda ulaşabileceğiniz müşteri sayısı, mağazanızın bulunduğu muhitteki ve çevresindeki insan potansiyeliyle sınırlıdır. Sanal pazaryerlerine mağaza açmanız durumunda ise Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yerine aynı anda satış yapabilirsiniz.

İlgili Konu  İnternetten Sermayesiz Nasıl Para Kazanılır? Denenmiş Kesin Kazanç

Pazaryerlerinin avantajları nelerdir?

“Market place” olarak da bilinen pazaryerleri, hem satıcılar hem de müşteriler için çok sayıda avantajı bir araya getirir. Pazaryerinin satıcılara sunduğu tek avantaj, müşteri potansiyelini artırması değildir. Ürünleri pazaryerlerine taşıyarak fiziksel bir mağaza açma zorunluluğundan ve buna bağlı olarak çok sayıda masraftan satıcıyı kurtarması da önemli bir avantajdır. Pazaryerinde sanal bir mağaza açmayı tercih ederek mağaza kirası, fatura, personel maaşı gibi gider kalemlerini bütçenizden çıkarabilir, bu sayede işletmenizin giderlerini en düşük seviyede tutarak kâr oranınızı artırabilirsiniz. Sanal pazaryerleri, bu yönleriyle yeni kurulacak işletmeler için de büyük bir fırsattır. Fiziksel mağaza zorunluluğunun ortadan kalkması sayesinde küçük bütçelerle ticarete atılabilir ve kâr elde etmeye başlayabilirsiniz.

İlgili Konu  İnternetten Bitcoin Nasıl Alınır?

Online alışveriş platformları, kullanıcılara da büyük kolaylık sağlar. Alışveriş, müşteriler için kimi zaman zorlayıcı olabilen bir süreçtir. Müşteriler, alışverişlerini mağaza ve AVM’lerden yaptığında aradıkları ürünü bulana kadar mağaza mağaza gezmek, yalnızca ulaşılabilen mağazalardaki seçeneklerle sınırlı kalmak ve kimi zaman beğenmedikleri bir ürünü alternatifsizlikten dolayı satın almak gibi zor durumlarla karşılaşabilir. Günlük yaşamın yoğunlaşması ve zamanın her zamankinden daha değerli olması, bu problemleri daha da büyütür. Alışveriş yapmak isteyen pek çok kişi, bütün gününü mağaza gezmekle harcayacak kadar boş vakte sahip değildir. Pazaryerleri, bu sorunu tamamen ortadan kaldırır. Sanal e-ticaret platformlarını tercih eden müşteriler, aradıkları ürünü dakikalar içinde bulur ve sipariş verir. Verilen siparişin hızlı bir şekilde kargolanması ve ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi de pazaryerlerinin müşterilere sunduğu faydalar arasındadır.

Pazaryerinde satış yapmak ile kendi internet sitenizde yapmak arasındaki farklar

E-ticarete atılan işletmeler, kimi zaman kendi internet sitesini ve online satış kanallarını oluşturarak satışlarını buralardan gerçekleştirmeyi deneyebilir. Yeni kurulmuş bir platformun güven kazanması, müşteri çekmesi ve istenen satış hedeflerine ulaşması ise çok zordur.

Siteniz, henüz yeni olduğu için internet aramalarında ilk sayfalarda görünmez ve bu sebeple de pazaryerinde sizi tercih edebilecek pek çok müşteri, alışverişini işletmenizden haberdar olmadan rakiplerinizden yapar. Müşteriler, tanımadıkları markaların internet sitelerinin ödeme ve kargo sistemlerine de şüpheyle yaklaşabilir ve bu şüphe ürünlerinizin sepette kalmasına yol açabilir. Pazaryerleri, bu sorunu aşmak için son derece idealdir.

İlgili Konu  Kwai Para Kazanma Yolları, Maaş Tablosu ve Ajans Bilgileri

Mağazanızı güvenilir bir pazaryeri üzerinden açmanız, ürünlerinizin müşterilere anında ulaşmasını sağlar. İsim yapmış olan pazaryerinin markasının pozitif algısı da müşterilerde güven duygusu oluşturarak daha fazla tamamlanmış satış gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bu gibi sebeplerle e-ticaret dünyasına atılmak ve yüksek satış rakamlarına ulaşmak için Hepsiburada, Trendyol gibi platformlarda mağazanızı hemen ücretsiz olarak açabilirsiniz.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı