Prospan Şurup Fiyatı ve Kullanımı

02.12.2020
Prospan Şurup Fiyatı ve Kullanımı

Prospan şurup genel olarak tüm ailenin ve çocukların da kullanabileceği bir ilaçtır. Peki Prospan şurup nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Ayrıca prospan şurup hakkında soru sormak yada kullananların sorularını görmek için “prospan şurup hakkında kısa bilgiler” sayfamıza bakabilirsiniz. Güncel prospan şurup fiyatları için ise “buraya” bakabilirsiniz.

Prospan Şurup Fiyatı ve Kullanımı 1

Prospan Şurup Prospektüs PDF

Prospan Şurup Nedir? Ne işe yarar?

Tüm aileniz için çözüm olacak olan bu şurup öksürük için kullanılır. Bu doğal tatlandırıcılı şurup, annelere ilaç zamanı geldiğinde sorunsuz bir deneyim verecektir. Dağınıklığı ortadan kaldırmak için yenilikçi damlamayan tasarımıyla bu şurubun hoş bir tadı vardır. Özellikle bebekler ve çocuklar her yaş için uygundur. 100 ml ve 200 ml olarak mevcut olan bir ilaçtır.  Bu şurup uykusuzluk hissetirmez. Ayrıca bu ilacın içinde şeker, alkol ve renklendirici yoktur.

Prospan şurup, dünya çapında en çok satılan öksürük ilacıdır. Güçlü bir tıbbi mirasa sahiptir ve dünyadaki sağlık profesyonelleri tarafından güvenilmektedir. Bu ilaç genel olarak güvenliği ve etkinliği ile her yaştan hastalar için özellikle bebekler ve çocuklar için öksürük ilacı olarak bilinir. 65 yılı aşkın bir süredir piyasadadır.

İlgili Konu  Saçta Kepek Problemi Nasıl Giderilir ?

Bu şurup üç yönlü bir etkiye sahiptir. Bronşlarda sıkışmış yapışkan mukusu sıvılaştırır, dar solunum yollarını gevşeterek nefes almayı iyileştirir ve öksürüğü giderir.

Prospan Şurup Nedir, Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

Etken Maddesi

Bu ürünün aktif maddesi  bitkisel olan kurutulmuş hedera helix folium ekstresidir.

Eşdeğeri (muadili)

Legalon Fort kapsül, Omeguard yumuşak jelatin kapsül, Fito İntertulle, Pursennid draje, Prostagood mono kapsül, Domingo tablet, Flaton, Piraldyne oral solüsyon ve Oraldin bu şurubun eşdeğerleridir.

İçinde ne var?

Bu şurubun aktif maddesi bitkisel olan kurutulmuş hedera helix folium ekstresidir. Yardımcı maddeleri ise potasyum sorbat(koruyucu), susuz sitrik asit, ksantan sakızı, aroma verici, sorbitol çözeltisi ve arıtılmış sudur.

Prospan Şurup ne için kullanılır?

Bu ilaç özel bir sarmaşık ekstresi içerir. Bu ilaç, göğüs bölgesinde ve boğaz bölgesinde biriken mukusu temizler. Öksürüğü etkili bir şekilde azaltır. Daralmış bronşiyal solunum yollarını genişletir ve enflamasyonu hafifletir. Öksürüğü iyileşmeyi destekleyen bu şurup tüm aile için farklı dozaj formlarında gelir. Etkili ve özellikle iyi tolere edilir.

Akut ve kronik öksürük durumları için onaylanan bu ilaç, bebekler, çocuklar ve yetişkinlerin kullanımına uygundur. Meyve aromalı olan bu şurup şeker veya alkol içermez.

Kullanmadan önce bilinmesi gerekenler

  • Bu şurubun aktif maddeye veya bu ilacın diğer bileşenlerine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayın.
  • Anormal risk nedeniyle bu ürünün iki yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez. Solunum güçlüğüne neden olabileceği gibi kusma ve ishal meydana gelebilecek balgam yutulması bu yaş grubunda daha sık görülür.
  • Dört yaşın altındaki çocuklarda, yalnızca tıbbi gözetim altında ve on iki yaşın altındaki çocuklarda sadece bir yetişkinin gözetimi altında kullanılmalıdır.
  • Gastrit veya mide ülseri olan hastalarda bu ilaç dikkatle kullanılmalıdır.
  • Kalıcı semptomlar, nefes darlığı, irin veya kan içeren ateş veya balgam durumunda derhal doktorunuza başvurun.
  • Başka bir ilaç alıyorsanız, reçetesiz elde edilen ilaçlar alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
  • İlaç etkileşimi çalışması yapılmamıştır. Tıbbi olmadan kodein veya dekstrometorfan gibi diğer balgam söktürücülerle birlikte kullanımı gözetim önerilmez.
  • Herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.
  • hamile ve emziren annelerde yapılan çalışmalarda bu ilacın kesin sonuçları bildirilmemiştir. Bu nedenle bu tıbbi ürünün kullanımı hamilelik ve emzirme döneminde önerilmez.
İlgili Konu  Sarı Saçlar için Bakım

Prospan Şurup Kullanımı

Prospan şurubu tamamen bitkisel bir tıbbi üründür. Bir balgam söktürücüdür ve yapışmış mukusun gevşemesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu ilacı her zaman tam olarak bu broşürde açıklandığı gibi veya doktorunuzun veya eczacınızın size söylediği gibi alın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Doğru dozaj için lütfen kutunun içindeki ölçüm kabını kullanın. Dozların sabah, öğlen ve akşam alınması önerilir.

Günde kaç kez verilir?

Prospan öksürük şurubunu her zaman bu kullanma talimatına göre alınız. Tam emin olmadığınızda doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Doktor tarafından aksi belirtilmediği müddetçe normal doz:

YaşTek DozGünlük toplam doz
6 yaş altı çocuklar2,5 ml eşittir 17,5 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi5 ml (2 defa 2,5 ml) eşittir 35 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi
6-12 yaş arası çocuklar5 ml eşittir 35 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi10 ml (2 defa 5 ml) eşittir 70 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi
12 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler5 ml eşittir 35 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi15 ml (3 defa 5 ml) eşittir 105 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi
Prospan şurup günlük kullanım dozu

Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, bu ilaç da herkeste görülmemesine rağmen yan etkilere neden olabilir. Her sıklık grubunda, istenmeyen etkiler azalan ciddiyet sırasına göre sunulmaktadır.

İlgili Konu  Porselen Makyaj Nedir & Nasıl Yapılır?

Bu ilacın çok seyrek yan belirtileri nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonlar, şişlik, ciltte kızarıklık, kaşıntı hissi, bulantı, kusma gibi gastrointestinal problemler, sorbitol içeriğine bağlı ishal vardır.

Herhangi bir yan etki yaşarsanız, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Bu olası yan etkileri içerir.

Prospan Şurup fiyatı kaç TL?

Reçeteli yada reçetesiz olarak alabileceğiniz bu şurubun güncel fiyatı 60 liradır. 60 TL'lik bu fiyat Prospan Şurubun 2021 eczane fiyatıdır. Ayrıca SGK karşılıyor mu diye merak edenler için belirtelim Prospan Şurup SGK tarafından ödeniyor.

Prospan şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre değişebilir. Prospan şurup genellikle bir hafta kullanılmaktadır bu süreyi aşan durumlar için kesinlikle doktorunuzdan bilgi almalısınız. Aynı şekilde ilacın etkisinin çok güçlü yada zayıf olduğunu düşünürseniz yine doktorunuzdan bilgi alınız.

Prospan Şurup soğuk algınlığı için kullanılır mı?

İlacın soğuk algınlığı üzerinde kanıtlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Bu durumda kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Prospan Şurup hangi durumlarda kullanılır?

Prospan öksürük şurubu, öksürüğün eşlik ettiği akut solunum yolu enflamasyonu ve kronik enflamatuar bronşiyal hastalıkların semptomatik tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

Prospan Şurup hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılır mı?

İlacın yeterli incelemeleri yapılmadığından hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımı uygun değildir.

Kaç aylık bebeklere verilir?

Prospan öksürük şurubu bir yaşın altındaki çocuklarda sadece doktora danışılarak kullanılmalıdır. Bu yaş grubundaki kullanım sadece yakın gözlem altında yapılmalıdır, çünkü bir yaşın altındaki çocuklar büyük çocuklarla karşılaştırıldığında diyare ve kusma oluşumuna özellikle dikkat etmelidir.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı