Psikolojinin İş Alanları

Psikolojinin İş Alanları

Psikologlar, değişik iş alanlarındaki kurumlarda insanlara danışma, yönlendirme, işe eleman seçme vb. konularda hizmet verirler. Psikologların çalıştığı başlıca iş alanları; eğitim kurumları, sağlık kurumları, adli kurumlar, askerî kurumlar, üniversiteler ve araştırma merkezleridir.

Psikolojinin İş Alanları Nelerdir?

a. Eğitim Kurumları

psikoloji eğitim kurumları

Psikologlar eğitim alanında hizmet veren kurumlarda çalışma olanağına sahiptirler. Okul öncesinden liseye kadar eğitimin her kademesinde rehber öğretmen olarak görev alırlar. Rehber öğretmenler öğrencilerin motivasyonunun artırılmasında, kişilik ve zekâ testlerinin uygulanmasında, öğrenme ile alakalı sorunların çözümünde bilgi ve deneyimlerini yol gösterici olarak ortaya koyarlar.

b. Sağlık Kurumları

Psikoloji sağlık kurumları

Psikolojik desteğe ihtiyacı olanların ya da psikolojik rahatsızlığı nedeniyle insanların başvurdukları yer genellikle hastanelerdir. Hastanelerde çalışan psikologlar, kişilik ve zekâ testlerinden, görüşme yoluyla terapiye, hasta yönlendirmesine kadar hastalara psikolojik destek ya da psikiyatri bölümlerine yönlendirme hizmeti verirler. Bu psikologlar kendilerine yönlendirilen hastalara konsültasyon hizmeti de verir.

c. Adli Kurumlar

Psikologlar mahkemelerde bilirkişi olarak, Adalet Bakanlığına bağlı ceza ve tevkif evlerinde ise tutuklu ve hükümlülerin psikolojik tedavilerinde görev alırlar.

ç. Askerî Kurumlar

Psikologlar eğitim, sağlık kurumlarında, adli kurumlardaki şekilde askerî kurumlarda da personelin psikolojik yönden değerlendirme ve tedavisinde görev alırlar. Ayrıca askerî kurumlara personel seçiminde ve onların çalışma alanlarının belirlenmesinde uzman olarak hizmet verirler.

d. Araştırma Merkezleri

Psikologlar farklı alanlarda hizmet veren araştırma kurumlarında uzman ve araştırmacı olarak hizmet verirler.

e. Üniversiteler

Eğitim kurumu olan üniversitelerde de psikologlar, öteki eğitim kurumlarında üstlendikleri görevleri yerine getirdikleri benzeri araştırmacı olarak da görev alırlar.

Kaynak:12.Sınıf Psikoloji Ders Kitabı (PDF)

Psikoloji Bilimi Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.