Rücu Nedir?

24.09.2020
485
Rücu Nedir?

Rücu kelimesinin anlamı aslında geri dönmek, caymak olarak geçer. Sigorta sektöründe tam olarak kendi anlamıyla kullanılmasa da yakın bir anlam ifade etmektedir.

Rücu herhangi bir sigorta şirketinin sigortalının aracında oluşan hasar bedelini ödedikten veya hasarı onardıktan sonra oluşan hasarın teminat haricinde veya başka bir kişi ve kurum tarafından yapıldığının ve hasara sebebiyet veren başka bir kişi kurum veya kuruluşların olduğunun tahkim veya mahkemelerce ispatlanmasıyla ödediği hasarı bu kişilerden talep etmesidir.

Sigorta şirketleri rücu ile 3. şahıslara hasar bedellerini daha sonradan ödetebilirler. En basit örnek ise; Kasko poliçesi bulunan bir araç bir kazaya karıştıysa ve bu kazada kusur karşı tarafa verildiyse veya da kusurun kimde olduğu tramer sonucuna göre belli olacaksa. Sigortalı aracını bekletmeden kendi kaskosundan yaptırır. Kazada kusurlu olan taraf tramer tarafından belli olunca eğer ki kusur karşı taraftaysa kasko şirketi bu hasarı yaptırmış olduğu için bu hasarın bedelini karşı tarafın trafik sigortasını kesen sigorta şirketine rücu etme hakkına sahiptir. Hasar bedelini ödeniş olması veya aracın yapılmış olması bir şeyi değiştirmez.

Aynı şekilde sigorta şirketleri kaza sonucu ağır kusurlu olduğunuz tespit edilirse ( alkollü olma, kasti çarpma, ehliyetsiz kişinin aracı kullanması) ödediği bir hasarı mahkeme yoluyla sigortalısınada rücu edebilir. Yani aracın yapılıp hasar bedelinin alınmış ve dosyanın kapanmış olması olayın tamamen bittiği anlamına gelmez. Çünkü sigorta şirketlerinin kurduğu hasar araştırma birimleri bütün hasarları araştırarak sigorta şirketine yapılan haksızlıklara ve nitelikli dolandırıcılıklara ve sahte hasarlara karşı sigorta şirketini korumakla görevlidir.

Rücu Nedir? Sigorta

Rücu Kavramı Hakkında

Rücu Ne Demek?

Rücu kelimesinin anlamı aslında geri dönmek, caymak olarak geçer. Sigorta sektöründe tam olarak kendi anlamıyla kullanılmasa da yakın bir anlam ifade etmektedir.

Rücu Alacağı Nedir?

Rücu, bir kişinin, hukuken diğerinin yerine geçerek üçüncü kişilere karşı onun haklarını ve sorumluluklarını devralması durumu. Genellikle sigorta hukukunda karşılaşılır. Sigorta şirketleri, tazminat ödedikleri oranda hukuken sigortalının yerine geçerek kusurlu üçüncü şahıslara rücu etme hakkı kazanırlar. Kaynak

Rücu Hakkı Saklıdır Ne Demek?

Bir kimsenin alacaklısına ödediği şeyi diğer birinden istemeye hakkı olması durumunu ifade etmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Konu Anlatımı Admin
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x