Sabit İvmeli Hareket

05.05.2020
Sabit İvmeli Hareket

Bir hareketlinin birim zamandaki hız değişimine ivme denir. İvme vektörel bir niceliktir.

Sabit İvmeli Hareket 1
Hız-zaman grafiği
Hız-zaman grafiği

Hızın birimi m/s, zaman birimi s alınmışsa ivmenin birimi m/s2 olacaktır. Hızın değişmediği durumlarda hız-zaman grafiğinin eğimi sıfır olduğunda ivme de sıfırdır. Hızın değiştiği harekete ait hız-zaman grafiği incelenirse eğiminin sıfır olmadığı anlaşılır. Dolayısıyla v-t grafiğinin eğiminden yararlanarak ivmenin matematiksel modeli elde edilebilir.

Buna göre;

Sabit ivmeli hareket formülü

Hareketli, eşit zaman aralıklarında eşit yer değiştirmeler yapmıyorsa hızı değişiyor, ivmesi ise sıfırdan farklı bir değer alıyor demektir. Hareketlinin hızı eşit zaman aralıklarında eşit miktarda değişiyorsa bu tür harekete sabit ivmeli hareket denir.

İvme-zaman grafiği
İvme-zaman grafiği

v-t grafiği yukarıda gördüğünüz şekildeki gibi olan aracın a-t grafiği çizildiğinde bir sabit değer grafiği elde edilir. Buna göre a-t grafiğinin yatay ekseni ile arasındaki alan o zaman aralığındaki hız değişiminin büyüklüğünü verir.

İlgili Konu  Madde ve Özkütle Nedir?

Sabit ivmeli harekette;

Sabit İvmeli Hareket 2

ise hareket düzgün hızlanan doğrusal hareket adını alır. Hareketli pozitif yönde ilerliyorsa (hız artışından dolayı) ivme pozitif değer, hareketli negatif yönde ilerliyorsa (hareket yönünden dolayı) ivme negatif değer alır.

Sabit İvmeli Hareket 3

ise hareket düzgün yavaşlayan doğrusal hareket adını alır. Hareketli pozitif yönde ilerliyorsa (hız azalışından dolayı) ivme negatif değer, hareketli negatif yönde ilerliyorsa (hareket yönünden dolayı) ivme pozitif değer alır.

Düzgün doğrusal harekete ait hız-zaman ve ivme-zaman grafikleri aşağıda gördüğünüz tabloda ki gibidir.

Düzgün Doğrusal Hareket Grafikleri
Düzgün Doğrusal Hareket Grafikleri

Hareketi boyunca farklı değerlerde hıza sahip olan hareketlinin herhangi andaki hızına anlık hız denir. Bu tanıma göre, sabit hızla doğrusal yörüngede hareket eden hareketlinin anlık hızı ile ortalama hızı birbirine eşit olur.

İlgili Konu  Mekanik Enerji Nedir? 9. Sınıf

Kaynak : Fen Lisesi Fizik 9. Sınıf Ders Kitabı

Emeği Geçenler

  • Abdullah AYDIN
  • Ayşegül ÇELİK
  • İsa YILMAZ
  • Kamil SOYARSLAN
  • Murat ERAT
  • Şeyda BOZARSLAN

Fizik Bilimi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.