Saçta Kepek Problemi Nasıl Giderilir ?

21.07.2022
Saçta Kepek Problemi Nasıl Giderilir ?

Kadınların kendilerinde ki en büyük düşkünlüklerinden birisi saçlarıdır. Saçlar adeta kadının aynasıdır. Bu derece önemli olan saçlar için ne kadar özen gösterilip bakımı tam olarak yapılırsa, bayanlar kendilerine bir o kadar güvenir. Bakımlı kadının her zaman öz güveni yüksektir. Bazen bu öz güven deposu saçlarda bir takım problemler görülebilir. İşte bu büyük saç problemlerinden biri de kepek oluşumudur.

Saçta Kepek Problemi Nasıl Giderilir ? 1

Saçta Kepek Oluşumu

Saçta Kepek Oluşumu
Saçta Kepek Oluşumu

Saçta kepek oluşumu ciddi bir sorun teşkil etmez fakat görüntüsü kötü bir hal alır ve insanı rahatsız edecek bir hale gelebilir. Hatta kişi dışarıya çıkmaktan bile soğuyacak kadar kepek problemleriyle karşılaşabilir. Saç derimiz pul pul dökülmeye başlayarak saç dipleri tatlı bir şekilde kaşınır. Bazı şampuanlar da kepek problemi yaratır. Bu yüzden şampuanımızı iyi seçmeliyiz. Çünkü kepeği önlemek için doğru şampuanı kullanmak çok önemlidir.

İlgili Konu  Gösterişli Saç Modelleri İle Büyüleyin

Kepek tedavisinde önemli olan hususlardan birisi de devamlı aynı şampuanı kullanmaktır. Tedavide sürekli başka şampuana geçiş yaparsak kullandığımız şampuanların faydasını göremeyiz. Özellikle saç kremini nasıl kullandığımız da bu hususta çok önemlidir. Eğer diplere fazlasıyla saç kremi uygularsak bu sefer saç dökülmesi problemi ile karşılaşabiliriz. Bu sebeple tedavide ve günlük hayatta saç kremi kullanımına özen gösterilmelidir.

Bazı saç tipleri mevsim geçişlerinde kepek problemi ile karşılaşır ama bu kısa süreli bir problemdir. Ciddi anlamda kepek problemi yaşıyorsak, bu durum uzun süreli bir tedaviden geçeceğimiz anlamına gelir. Eğer kepek problemi şampuanlar ile geçmeyecek dereceye gelmiş ise bu kez mantar ilaçları ve kortizonlu ilaçlara başvurmamız gerekebilir. Bu sefer tedavi süreci ciddiyete binmiş olur ve kendi başımıza değil uzman bir doktor yardımıyla bu sorunu çözmeliyiz.

İlgili Konu  Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Nedenleri

Kepek Sorununun Nedeni Nedir?

Kepek Sorununun Nedeni
Kepek Sorununun Nedeni

Kepeğin neden olduğunu düşünürsek, sebeplerin başında vücudumuzdaki suyun az olması gelmektedir. Günlük yaşamımızda yeterince su tüketmiyorsak bu saç derimiz için ciddi bir sorun haline gelir. Vücudumuzun susuz kalması cilt kuruluğuna yol açar ve cildimiz kendini yenileyemez. Pul pul dökülmeye ve kaşıntıya sebep olur. Aynı zamanda hayatımızdaki streste cilt problemleri arasındadır. Stresli bir hayat sadece cildimizi değil tüm sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. O yüzden stresten uzak durmak sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Kepek oluşumunda yediklerimizin de etkisi büyüktür. Dışarıdan beslendiğimiz hazır ve işlenmiş gıdalar hem cilt sağlığımızın hem de vücut sağlığımızı ciddi şekilde etkilemektedir. O yüzden beslenmemize mümkün olduğunca dikkat etmeli ve dışarıdan beslenmek yerine bol su içerek ve sebze meyve ile beslenerek hayatımızı sürdürmeliyiz.

İlgili Konu  Uçuk Nedir?

Ayrıca tüm doktorların tavsiyesi olan su konusunu es geçmemekte fayda vardır. Günlük hayatta bol bol su tüketmeliyiz. Böylece aynı zamanda saç bakımımıza özen göstermiş oluruz. Unutmayın bakımsız ve kepekli saçlar kadını güvensiz ve güçsüz hissettirir. Güvensiz ve güçsüz görünmemek için saçlarınıza özen gösterin. çünkü saçlarınız sizden ilgi bekler.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.