Düşük neden olur? Düşük yapmanın sebepleri nelerdir?

09.10.2020
85
Düşük neden olur? Düşük yapmanın sebepleri nelerdir?
SorularKategori: Kadın KategorileriDüşük neden olur? Düşük yapmanın sebepleri nelerdir?
Düşük neden olur? Düşük yapmanın sebepleri nelerdir? 1Halime 2 hafta önce soruldu
Bir çok kadın düşük yapabiliyor ve genelinin bildiği somut bir sebep yok peki bu düşüklerin nedeni ne olabilir?
1 Yanıt
Düşük neden olur? Düşük yapmanın sebepleri nelerdir? 2Recep Bayoğlu Yönetici 2 hafta önce yanıtlandı

Düşük Yapmanın 3 Temel Sebebi

Hamilelikte maalesef her şey planlandığı gibi gitmeyebilir. O kadar hevesle can atarak beklediğiniz bebek bir gün düşükle sonuçlanabilir. Ama eğer dikkatli olunursa bu durumla karşı karşıya kalma riski büyük oranda düşüyor. İşte bu yüzden bilinmesi gereken şeylerden bahsedeceğim. Düşüğün bir çok sebebi olabilir. Fakat bunları 3 temel başlık altında toplayabiliriz.

Doğal Sebepler

Yaratılan ve anne rahmine düşen canlılar en mükemmel spermin yumurtayı döllemesiyle birlikte yerini alır. Fakat bu durum her zaman bu şekilde olmayabiliyor. Bazen yumurta kalitesizliği yüzünden vücut daha hamilelik belirtileri dahi başlamadan otomatik olarak imha sürecine girebiliyor. Döllenen hatalı yumurta tespit edilirse eğer vücut tarafından yok edilip atılıyor.
Yaşanan düşüklerin ciddi bir kısmını oluşturan bu şekil vücudun daha sağlıklı bir bebek için aldığı doğal bir önlem aslında. Bu tarz düşükler belki de sevindirmesi bile gereken düşüklerden sayılabilir.

Genetik ve Yapısal Sebepler

Spermler yumurtalarla buluştu. Yumurtalarda döllenme gerçekleşti. Embriyo rahime yerleşti ve büyümeye başladı. Her şey çok güzel gidiyor. Fakat siz farkına bile varmadan hem de hiç bir sorun yokken bebeğinizin düşük olayı gerçekleşti. İşte bunun sebeplerinin altında genetik ve yapısal sorunlar yatabilir. Hatalı kromozomlar, daha önce düşük yapmış olmak, çok sayıda doğum yapmış olmak, vb. bir çok sebep düşüğe neden olmuş olabilir. Bunlar ancak tıbbı bir kontrol sonrası tespit edilip eğer mümkünse tedavisi yapılır.

Dış Etmenler

Düşüğün işte en hassas noktasına ve vicdani yükü en büyük olanına geldik. Elimizde olan ve kontrol edebileceğimiz şeylerden bahsedeceğim. İlk iki sebep sizin elinizde değildi ve zaten en yüksek orana sahip olanlar da değildi düşük sebepleri arasında. Düşüğün en çok yaşandığı durumlar aslında kendi kontrolümüzde olanlardır. Bunların arasında alkol, sigara kullanmak, kimyasal maddeler veya aşırı ve yanlış ilaç kullanımı, ters ve yanlış hareketler, radyasyona fazlaca mağdur kalmak ve bunlar gibi bir sürü sebep. Bu yüzden bilinçli olunmalı ve düşüğe sebep olmayacak şekilde sağlıklı doğal bir yaşam sürülmeli. En azından 9 ay 10 gün.

YAZAR BİLGİSİ