Sezaryen mi Normal Doğum mu?

09.10.2020
99
Sezaryen mi Normal Doğum mu?
SorularKategori: Kadın KategorileriSezaryen mi Normal Doğum mu?
Sezaryen mi Normal Doğum mu? 1Hale 2 hafta önce soruldu
Bazı nedenlerden dolayı sezaryen doğum düşünüyorum ancak faydası zararı nedir bilemedim. Hangisini tercih etmeliyim. Sezaryen mi Normal Doğum mu?
1 Yanıt
Sezaryen mi Normal Doğum mu? 2Recep Bayoğlu Yönetici 2 hafta önce yanıtlandı
Hamilelik zaten zor bir süreçtir. Doğum vakti geldiğinde anne adaylarında doğum kaygıları artmaya başlar. Bu doğum sırasında yaşanacak olan acı ve sıkıntılardan kaynaklanır. Farklı bir takım sebepler de normal doğum yerine sezaryen doğum yapmaya yönlendirebilir. Şimdi bu iki doğum arasından hangisini seçmeli onun hakkında konuşalım biraz.
Öncelikle sezaryen doğum doğal bir doğum yöntemi değildir. Bu zaten bilinir. Bazı hastalıklar yüzünden uzmanlar sezaryen doğumu tavsiye edebilir. Ya da doğum sırasında gerçekleşen bazı sıkıntılar doğumun normal yollardan yapılmasına engel olup sezaryen doğumu mecbur kılabilir.
Eğer bu tarz mecburi bir durumunuz yoksa sezaryen doğumu tercih etmemenizde fayda var. Sezaryen doğum belki daha kolay görünebilir ama normal doğuma göre daha zararlıdır.
Sezaryen sırasında bağırsaklar yırtılabilir. Ya da karın bölgesindeki organlar hasar görebilir. Doğru bir şekilde yapılamaz ise ciddi sıkıntılar yaratabilir.
Sezaryen doğum sonrasında iyileşme süresi daha uzundur. Ayrıca bebek sağlığı açısından da pek iyi değildir. Bebeğin solunum sorunları yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca emzirme döneminde annenin sütünün bile daha az olmasına sebep olabilir.
Sezaryen ile doğan bebekler daha hassas ve bağışıklık sistemi daha zayıf olabilir. Ayrıca bir sonraki doğumunuzda daha büyük sıkıntılar yaşamanıza da neden olabilir.
Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü sezaryen doğum yerine normal vajinal doğumu tercih etmenizi tavsiye ederim. Herkese şimdiden geçmiş olsun.
Bu konu hakkında daha detaylı bilgi ve insanlardan direk  cevap almak isterseniz siz de yorum yazarak dilediğiniz soruyu üye olmadan sorabilir, diğer anne adaylarının ve annelerin sorularını cevaplayarak onlara yardımcı olabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ