Tekrar Düşük Yapma Riski Nedir?

10.10.2020
85
Tekrar Düşük Yapma Riski Nedir?
SorularKategori: Kadın KategorileriTekrar Düşük Yapma Riski Nedir?
Tekrar Düşük Yapma Riski Nedir? 1Recep Bayoğlu Yönetici 2 hafta önce soruldu
Düşük yapan bir kadının tekrar düşük yapma riski var mıdır? Bu risk ne kadardır?
1 Yanıt
Tekrar Düşük Yapma Riski Nedir? 1Recep Bayoğlu Yönetici 2 hafta önce yanıtlandı
Hamilelikte hem iç hem dış etmenlere bağlı olarak düşük yapma ihtimali hep vardır. Şimdi inceleyeceğimiz konu kontrol edebildiğimiz değil de elimizde olmayan nedenlerden dolayı gerçekleşen düşüklerin ardından hamile kalındığında düşük ihtimalinin ne olduğudur.
Elimizde olmayan diyoruz çünkü düşük eğer dış etmenlerden dolayı olduysa biraz dikkatli bir yaşam sonucu kolayca engellenebilir. Ama eğer genetik ve yapısal sebeplerden ötürü gerçekleştiyse tedavisi mümkün olmayabilir.
Dna bozuklukları, rahim sorunları gibi durumlardan kaynaklanan düşüklerin ardından tekrar hamile kalınabilir elbette. Bu konuyu şu şekilde özetleyebiliriz.
Sadece bir sefer düşük yapmış olan bir bayanın bir sonraki hamileliğinde düşük yapma ihtimali %20 civarındadır. Yani ciddi bir risk aslında yok denebilir.
Eğer daha önce 3 kez düşük yapmışsanız ve tekrar hamile kaldıysanız bu sefer düşük yapma ihtimaliniz maalesef %50 civarına çıkabiliyor.
Yine de umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Kanıtlanmış bilimsel verilere göre 3 veya daha fazla sayıda düşük yapmış olsanız dahi yeni bir hamilelikte sağlıklı bir doğum yapma oranınız %50 ile %75 arasında olabiliyor.
Bu da her ne olursa olsun her zaman için sağlıklı bir bebek sahibi olabileceğiniz ve hayallerinizden vazgeçmek zorunda olmadığınız anlamına geliyor.
YAZAR BİLGİSİ