Stresin Günlük Yaşama Etkileri

30.04.2020
Stresin Günlük Yaşama Etkileri

Stresin Günlük Yaşam, Beden ve Psikolojik Süreçler Üzerindeki Etkileri

Stres bireyin içinde bulunduğu koşullarda karşılıklı olarak birbirlerini besleyen, olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyen bir süreç olarak karşımıza çıkar. Birey ister okulda, ister çalışırken olsun içinde bulunduğu ortamlardan etkilenecek, kendi beyninin hipotalamus ve hipofiz etkileşimini harekete geçirip; stres hormonları salgılatacaktır.

Stresin Günlük Yaşama Etkileri 1

Birey bu salgılanan hormonlar neticesinde depresyon gibi psikolojik etki ve baskılara maruz kalabileceği gibi bunun dışında, psikosomatik sonuçlar olarak da sayabileceğimiz mide kramplarından, ağrı ve ülsere kadar varan belirtileri yaşayabilecektir. Bireyin günlük yaşantı içerisinde tecrübe ettiği bu yaşamsal etkiler onda duygusal yönden de diğer insanlarla olan ilişkilerine yansıyan biçimde ve fiziksel olarak da kendi bedeni üzerindeki olumsuz etkileri hissedebilecek şekle dönüşecektir.

İlgili Konu  Psikoloji ve Etik

Yazılı ve Görsel Basındaki Olumsuzluk İçeren Haberler ve Yol Açtığı Stresle Başa Çıkma

İnsanların gündelik hayatlarında maruz kaldıkları görsel ve yazılı basında yer alan haber içeriklerinden olumsuz olarak etkilenmeleri duygusallık kat sayısına bağlı olarak artan ya da azalan biçimde kaçınılmazdır.

Bu gibi durumlarda yapılabilecek en iyi şey; eğer etki görsel ya da yazılı medyadan geliyorsa ve bundan kaçınamıyorsanız haber akışının size olan olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için yapılması gereken tedbirleri almaktır.

Bunun başında yer alan en önemli tedbir, kişinin kendi kendine uyguladığı içsel; “Daha sakin olmalıyım.”, “Bunun benimle hiçbir ilgisi yok.” vb. telkindir. Bunun dışında birey haberlerden ders çıkartma ve uygun çözümler üretme gibi bilişsel etkinlikler yoluyla olumsuz etkileri olumluya dönüştürebilmelidir.

İlgili Konu  Davranışları Etkileyen Sosyal Etkenler

Kaynak:12.Sınıf Psikoloji Ders Kitabı (PDF)

Psikoloji Bilimi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.