Komünite Ekolojisi | Süksesyon

10.04.2020
Komünite Ekolojisi | Süksesyon

Baskın tür komünitelerde sayı ve büyüklük bakımından en çok göze çarpan türe adı verilir. Komüniteler bu türe göre adlandırılır. Örneğin; köknar, sedir, sarıçam ormanı benzeri orman komünitelerinde komüniteye ismini veren türler baskın türdür.

Hiçbir canlının yaşamadığı bir yerde, canlıların meydana gelişi sırasında yada yangın, buzullaşma, toprak kayması, kuraklık, sel, volkanik patlamalar benzeri vakalar sebebiyle komünitedeki canlıların yok olmasından sonra komünitenin yeniden ortaya çıkışı ile, baskın türler sırayla birbirinin yerine geçebilir.

Komünite içerisinde ki bu değişime süksesyon adı verilir. Örneğin bir ormanda yangından sonra bölgede yeniden orman oluşmaya başlayana kadar önce tek yıllık otsu bitkiler bölgeye yerleşir. Ardından iki ve çok yıllık çalılar baskın tür olarak bir süre yaşamlarını sürdürür.

Bunun sonrasında ise yeniden çok yıllık ağaçlar gelişir ve süksesyonu tamamlar. Süksesyonlar, komünitelerdeki türlerin kararlı bir duruma gelmesine kadar sürer. Bir süre sonra komünite, kararlı bir hal alır ve değişim göstermeden sürmeye başlar. Bu şekilde komünitenin kararlı bir halde sürmesine ise klimaks adı verilir. Örneğin, ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesindeki ladin ormanları klimaks şeklindedir.

İlgili Konu  İnsanda Döllenme ve Embriyonik Gelişim Süreci

Kaynak:11.Sınıf Biyoloji Ders Kitabı (PDF)

Biyoloji Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.