Sultan I. Bayezid (Yıldırım Bayezid) Kimdir? Hayatı

28.06.2020
Sultan I. Bayezid (Yıldırım Bayezid) Kimdir? Hayatı

Sultan I. Bayezid (Yıldırım Bayezid) Hayatı

Sultan Bayezid, şehzadeliği döneminde seçkin âlimlerden ders aldı. Önde gelen komutanlardan askerlik, sevk ve idare eğitimi aldı. 1381′de Kütahya valiliğine tayin edildi. Daha şehzadeliğinde birçok savaşlara katıldı. 1386′da Karamanoğulları ile yapılan savaşta kahramanca savaşarak, çevikliği ile “Yıldırım” ünvanını aldı. 1389 Kosova savaşında komutanlık yaptı.

Babasının ölmeden önceki vasiyeti üzerine veliaht oldu ve 20 Haziran 1389′da tahta çıktı. İlk olarak Sırbistan seferini tamamladı. Ordunun Rumeli’de olmasından yararlanan Anadolu Beylikleri isyan çıkardılar. Bunun haberini alan Sultan, Anadolu üzerine sefere çıktı ve Aydın, Saruhan, Germiyan, Menteşe ve Hamit oğulları beyliklerini fethetti (1390). 

İlgili Konu  Şehit Mehmet Kâmil Olayı ve Sonrası

1391′de ilk defa İstanbul işgal edildi. 7 ay kuşattıysada neticede alamadı. Anadolu’daki sorunlar bitmiyordu, Candar ve İsfandiyar oğulları sorunları halledildi (1392). Lakin Kadı Burhanettin ismindeki isyancı Çorum civarında, Şehzade Ertuğrul komutasındaki orduyu yendi ve şehzade şehit oldu. 

Rumeli’de fetihlere devam eden Sultan, Selanik’i, Atina’yı ve Arnavutluk’u fethetti (1394). 1395′te İstanbul’u 2. defa kuşattı. Kuşatma Haçlı Ordusunu tekrar harekete geçirdi. Macar Kralı Sigismund 130.000 kişilik karma orduyla Niğbolu Kalesini kuşattı.

Bunu haber alan Yıldırımi İstanbul kuşatmasını kaldırarak, adına yakışır bir şekilde 70.000 kişilik ordusuyla Niğbolu önlerine geldi. İki ordunun yaptığı savaşta Osmanlılar büyük bir zafer elde etti (25 Eylül 1396). Bu zaferden sonra Yıldırım Bayezid’e, Halife 1. Mütevekkil tarafından “Sultan-ı Rum” ünvanı verildi. 

İlgili Konu  Sultan II. Murad Kimdir? Hayatı

1397′de İstanbul 3. defa kuşatıldı ve Bizans’ın Karadeniz’den gelen yardımlarını engellemek için Anadolu Hisarını yaptırdı. 1398′de Karaman ve Dulkadir oğulları beyliklerini fethetti ve Karadeni beyliklerini zapt etti. Kadı Burhaneddin’i idam ettirip ülkesini ilhak etti. 

1400′de İstanbul’u 4. defa muhasara altına aldı. Timur, Hindistan seferini tamamlamış ve İran üzerinden Anadolu seferine çıkıp, Sivas’ı işgal etti (1400). Bunun üerine İstanbul işgalini yine kaldırmak zorunda kaldı. Azerbaycan ve Bağdat emirleri, Timurdan kaçarak Sultan Bayezid’e sığındılar.

Bunun üzerine Timur bunların iadesini siteyip alamayınca iyice sinirlendi. Timur 300.000 kişilik ordusuyla, 120.000 kişilik Osmanlı ordusu, 28 Temmuz 1402′de Ankara’nın Çubuk Ovasında karşı karşıya geldiler. Savaş başladı ve kısa sürede korkunç bir hal aldı. Timur, Osmanlı ordusunun ön saflarınsa savaşan Kara Tatarları satın alıp saf değiştirmeleriyle savaşında sonucu belli oldu. Yıldırım Bayezid esir düşerek Osmanlı ordusu mağlup oldu. 7 ay esaretten ve bütün bu olan bitende sonra üzüntüden vefat etti ve Osmanlının 11 sene sürecek olan Fetret devri başladı.

İlgili Konu  Kösem Sultan Kimdir?

Kısa Biyografisi

  • Babası: Sultan I. Murad
  • Annesi: Gülçiçek Hatun
  • Doğumu: 1360 Bursa
  • Vefatı: 8 Mart 1403 Akşehir
  • Tahta Geçme Yaşı: 29
  • Saltanat Süresi: 13
  • Saltanat Bitiş Yaşı: 42
  • Vefat Yaşı: 43

Sadrazamları

Candarlı Ali Paşa, Osmancıklı İmamzade Halil Paşa.

Erkek Çocukları

Ertuğrul Çelebi, Süleyman Çelebi, İsa Çelebi, Mustafa Çelebi, Musa Çelebi, İbrahim Çelebi, Kasım Çelebi, Yusuf Çelebi, Hasan Çelebi, Sultan I. Mehmed Çelebi.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.