Sultan II. Murad Kimdir? Hayatı

28.06.2020
540
Sultan II. Murad Kimdir? Hayatı

Sultan II. Murad’ın Hayatı

Amasya’da doğan Sultan Murad, devrin en iyi alimlerinden ders aldı. Çocukluğu Amasya’da geçti. Kendisi edebiyata ve şiire düşkündü ve birçok şiirler yazdı. Tam bir askeri eğitim aldı. 1417′de bulunduğu şehre vali tayin edildi. Babasının vefatı üzerine 24 Haziran 1421 tarihinde Bursa’da tahta çıktı. Aynı sene amcası Düzmece Mustafa Edirne’de saltanatını ilan etti.

Sultan II. Murad Kimdir?

Ulubat vakasında amcasını yakalatıp idam ettirdi (1422). Aynı sene İstanbul’u 6. defa muhasara etti. Lakin Macarlar ve Karamanoğulları ile uğraşmak zorunda kaldığı için, kuşatmayı bıraktı. Bu seferde Karamanoğulları’nın teşvikiyle kardeşi küçük Mustafa Çelebi İznik’i alarak Bursa üzerine yürümesiyle Sultan Murad İznik’i geri alıp sulhu sağladı ve Anadolu Beyliklerinin üzerine giderek Aydın, Teke ve Germiyanoğlullarını ortadan kaldırdı (1423). Bizans ile antlaşma yapılıp Menteşe Beyliği ortadan kaldırıldı (1425).

Venediklilerle yapılan Gelibolu Savaşından galip gelip, Selanik tekrar fethedildi (1430). Karamaoğulları, Osmanlı aleyhide Macaristan ve Sırbistan’la anlaşınca Sinan Paşa Tuna Nehrini geçip Macarları perişan etti (1435). 1439′da Belgrad muhasara edildi ise de bir netice alınamadı. Daha sora Osmanlı Avrupa’da ufak tefet birkaç defa mağlup olunca Sultan Murad Macarlar ile Segedin Antlaşmasını yapmak zorunda kaldı (1444). Bu antlaşmadan sonra tahtı 14 yaşındaki oğlu Mehmet(Fatih)’e bıraktı ve manisada dinlenmeye çekildi. Lakin bütün Avrupa bunun üzerine yeni bir haçlı ordusu hazırladılar.

II. Murad tekrar tahta çıktı ve 40.000 kişilik bir ordu ile Varna önlerine yürüdü. Sadece 150 şehit ile haçlı ordusunu darmadağın edilerek büyük bir zafer elde edildi (1444). Bundan ders almayan Avrupa, tekrar Osmanlıya saldırmak isteyip, Erdel Voyvodası Ak Şövalye Papanın desteğini alarak Kosova önlerine geldi ve 2. Kosova Harbi yapıldı ve Osmanoğulları bu harpten de Muaffer ayrıldılar ve böylelikle Osmanlıların Balkan hakimiyeti kesinleşmiş oldu (1448). Sulta Murad, 3 Şubat 1451 tarihinde 47 yaşında iken Edirne’de vefat etti. Sultan Murad, adil, lütufkâr, cömert, merhametli ve sözüne sadık insandı. Askeri kabiliyeti yüksek büyük bir devlet adamı idi. Kabri Bursa Muradiye Camii yanındaki türbededir.

Kısa Biyografisi

  • Babası: Sultan Çelebi Mehmed
  • Annesi: Emine Hatun
  • Doğumu: 1404 Amasya
  • Vefatı: 3 Şubat 1451 Edirne
  • Tahta Geçme Yaşı: 17
  • Saltanat Süresi: 30
  • Saltanat Bitiş Yaşı: 47
  • Vefat Yaşı: 47

Sadrazamları

Candarlı İbrahim Paşa, Amasyalı Koca Mehmed, Nizameddin Paşa, Candarlı Halil Paşa

Erkek Çocukları

Sultan II. Mehmed, Ulu Şehzade Alâeddin Bey, Şehzade Büyük Ahmet, Şehzade İsfendiyar, Hüseyin Şehzade, Şehzade Orhan, Şehzade Hasan, Şehzade Küçük Ahmed, Şehzade Yusuf Adil, Şehzade Selçuk.

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x