Sürtünme Kuvveti Nedir?

11.10.2021
Sürtünme Kuvveti Nedir?

Sürtünme Kuvveti

Sürtünme kuvveti, temas halinde ki iki nesne arasında meydana gelen ve harekete karşı direnen kuvvete verilen bir isimdir. Sürtünme kuvvetinin meydana gelmesi için hareket gerekli değildir. Lakin hareketin bulunması durumunda;kinetik sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı anlarda ise statik sürtünme kuvveti olarak ifade edilir.

Sürtünme Kuvveti Nedir? 1

Örnek sürtünme kuvveti; Çalışma masanızı ya da evinizde bulunan herhangi bir masayı hareket ettirdiğinizi düşünün. İlk etapta bir zorlanma yaşarsınız ve harekete devam ettiğiniz süre içerisinde zorluk ortadan kalkar ve bu işlemi kolayca yapmaya başlarsınız.

Sürtünme Kuvveti

Sürtünme Kuvvetinin Etkileri

Sürtünme kuvveti, her türlü cismin yüzeyde durmasına yardım eden bir etkendir. Sürtünme kuvveti hayatımızda yer almıyor olsaydı, pek çok sayıda ki yaşamsal faaliyetler mümkün olmazdı. Örneğin;yolda yürüyemez, oturamaz, yemek yiyemez, araba kullanamazdık. Verilen tüm örnekler sürtünme kuvveti sayesinde olmaktadır. Sürtünme kuvveti olmadığını varsayarsak ve bir otomobil kullanırken frene bastığımızda sürtünme kuvveti olmayacağı için fren çalışmazdı.

İlgili Konu  Fiziksel Niceliklerin Sınıflandırılması

Buz yüzeyinde meydana gelen sürtünme kuvveti, toprak yada asfalta göre çok daha düşüktür. Kış mevsimlerinde sürtünmeyi sağlayabilmek için arabaların lastiklerine zincir takılır. Bu sayede sürtünme kuvveti oluşturulur.

Sürtünme Kuvvetinin Zararları Nelerdir?

 • Enerji kaybına sebep olur.
 • Sürtünme sonucu makinelerin eskimesine yol açar.
 • Sürtünme kuvveti ile cisimler aşınır.
 • Normal üzerinde sürtünmeler, aşırı ısınmalara ve yanmalara sebep olur.
 • Motorlu taşıtların hızlarında yavaşlama meydana getirir.
 • Hareketi zorlaştırır.

Sürtünme Kuvvetinin Yararları Nelerdir?

 • Günlük yaşantımızı (yürümek, araba sürmek, yemek tüketmek, vb.) sürdürmemizi sağlar.
 • Her türlü cismin sabit bir noktada durabilmesi
 • Motorlu taşıtların frene basması sonucunda araçların durması
 • Nehirlerin akış hızlarını dengeler.
 • Uçakların uçması, kanatlı canlıların uçabilmesi gibi.
İlgili Konu  Bilim Araştırma Merkezleri

Sürtünme kuvveti günlük yaşantımızı kaplayan bir olaydır. Sayısızca örnek verilebilir. Aklınıza gelen tüm örnekleri aşağıda bulunan yorum alanından ileterek herkesin öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.