Suyun Yaşam Açısından Önemi Nedir?

22.07.2022
Suyun Yaşam Açısından Önemi Nedir?

Su, canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli besin kaynağıdır. En küçük canlıdan en büyük canlıya kadar biyolojik yaşamı ve insanın faaliyetlerini ayakta tutmasını sağlayan besin sudur. Dünyamızın %70 ini su kaplamaktadır. Aynı zamanda bedenimizin büyük bir kısmını da su oluşturur. Sadece insan vücudu değil yediklerimizin çoğunda su mevcuttur. Yeryüzünde en çok bulunan besin sudur. Su olmasaydı yaşamda olmazdı. Yaşamın olabilmesi suya bağlıdır.

Suyun Yaşam Açısından Önemi Nedir? 1

Suyun Vücudumuz için Faydaları Nelerdir?

Suyun Vücudumuz için Faydaları
Suyun Vücudumuz için Faydaları

Su beyin fonksiyonlarımız için çok önemlidir. Vücut sıcaklığımızı düzenlemeye yardımcıdır. Kanımızın %83 ü sudan oluşmaktadır. Vücudumuzda ki zararlı toksinleri temizlemede rol oynar. Kemiklerimizin yapısında bile %22 oranında su bulunur. Bu sayede eklemlerimizi koruyarak daha sağlıklı eklemlere sahip olabiliriz. Su vücudumuzda ki besinleri oksijeni hücrelerimize taşıma görevi görür. Nefesimizin nemlenmesini sağlar. Metabolizmamızın devamlı ve düzenli olarak çalışmasına yardımcıdır. İç organlarımızı dış etkenlerden korur. Dışarıdan aldığımız besinleri rahatlıkla sindirmemiz de rol oynar.

İlgili Konu  Yiyecek Saklama Yöntemleri

Su her türlü fiziksel ve kimyasal özelleri sayesinde hayatımızı sürdürmemiz için var olan bir besindir. Suyun bazı inanamadığımız özellikleri de vardır. Özellikle termal suların hayatımız ve sağlığımız açısından önemi çok büyüktür. Tüm sıvılar ısıları düşünce hacim kaybeder, hacmi de azalınca suyun yoğunluğu artar. Suyun bu özelliği denizler için çok önemlidir. Eğer bu özellik olmasaydı denizlerde göllerde yaşam hakkımız olmayacaktı. Çünkü denizler ve göller donacaktı.

Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli
Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli

Su canlılar için vazgeçilmez bir kaynaktır.

Gündelik hayatımızda devamlı su içmek gerekir. Bazı insanlar için su içmek eziyettir. Ama sağlığın korunması ve hayatımızı sürdürebilmek için bir numaralı besin sudur. En az gün boyu 2 lt su içilmelidir. Aynı zamanda zayıflamaya yardımcıdır. Organlarımızı ve dokularımızı korur. Karnımız aç iken içtiğimiz su vücudumuzdaki pis maddeleri dışarı atmada bize yardımcıdır.

İlgili Konu  VPN Nedir? Nasıl Kurulur? VPN Ne İşe Yarar?

Cildimizin nem ve yapısının düzenlenmesinde suyun önemi çok büyüktür. Cilt yüzeyinde ki hücrelerimizi yenilemede rol oynar. Özellikle kadınların selülit problemine yardım eder. Selülit oluşumunu engelleyerek olan selülitlerin de parçalanmasında etkilidir.

Emziren kadınların sütünün artmasında etkilidir. Kalorileri yüksek , kilo yapıcı şekerli besinlerden içeceklerden ziyadeyse su içmeyi tercih etmeliyiz.

Hamilelik döneminde suyun önemi kadınlar için daha da artar. Bebeğin bulunduğu sıvı kendini 3 saatte bir yeniler. Eğer yeterli sıvı alınmazsa çocuğun bulunduğu sıvı kendini yenileyemez ve sıkıntılı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Sıcak havalarda bunalırız ve vücut sıcaklığımız artar. Su vücut sıcaklığımızı düzenleyici olarak görev görür. Dikkat etmemiz gereken kısım yazın içtiğimiz suyun ölçüsünü biraz daha arttırmalıyız . Çünkü sıcakta devamlı terleriz ve vücudumuz su kaybeder ve vücut su ister. Bu sebepten dolayı yazın normalden daha fazla su içmeliyiz. Vücudumuz hiç su içmeden uygun şartlarda sadece 7 gün dayanabilir.

İlgili Konu  WordPress Ping Servisleri ve Kullanımı

Spor yaparkende vücudumuz su kaybeder ve o kaybedilen suyu tekrar vücudumuza almazsak vücudumuz tepki verir ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Vücut dışarı su atımını engellemeye çalışır su kaybetmek istemediği için. Sporda kaybettiğimiz suyu geri almak için egzersizden yaklaşık 15 dakika önce 1 yada 1. 5 bardak su içmeliyiz ki halsiz düşmeyelim.

Ama unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır. Eğer fazla su içersek vücut suyu atmakta zorlanır ve problem yaşarız. Böbreklerimizde sorunlar meydana gelebilir. Onun için suyu bile kararında içmeliyiz. Vücudumuzun gidiş hattına göre kendimizi ayarlamalıyız.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.