Tanzimat Fermanı ile Islahat Fermanı Arasındaki Farklar

30.08.2020
Tanzimat Fermanı ile Islahat Fermanı Arasındaki Farklar

Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde ülkenin gerilemesini durdurmak ve Batı akımları çerçevesinde yenilikçi adımlar atmak için iki önemli ferman çıkarıldı. Bunlar Tanzimat Fermanı ve Islahat Fermanıdır. Her iki mevzuat düzenleme ve geliştirmeye yöneliktir, bu nedenle ikisi arasında önemli bir fark yoktur.

Tanzimat Fermanı ile Islahat Fermanı Arasındaki Farklar 1

İşte O Farklar

Tanzimat FermanıIslahat Fermanı
Tanzimat ile halkın güvenliği, adalet ve askeri konular ele alınır.Islahat Fermanı daha fazla azınlık haklarına değinmektedir
Tanzimat Fermanı, Osmanlı Devleti idarecisi Mustafa Reşid Paşa tarafından hazırlanarak onaya sunuldu.Islahat fermanı, Osmanlı İmparatorluğu hükümdarı Ali Paşa ile İngiltere ve Fransa’dan bir heyet tarafından hazırlandı.
Tanzimat Fermanı Müslüman çoğunluğu esas alarak ortaya koyulmuştur.Islahat Fermanı azınlık temellidir.
Tanzimat Fermanı ile Islahat Fermanı Arasındaki Farklar

Tanzimat Fermanı Nedir?

3 Kasım 1839’da Sultan Abdulmecid döneminde, Tanzimat fermanı Dışişleri Bakanı Koca Mustafa Reşid Paşa tarafından okundu. Gülhane Parkı’nda okunduğu için Hatt-ı Şerifi (Padişah Yazısı), Gülhane Hatt-ı Hümâyûnu veya Tanzimât-ı Hayriye (Hayırlı Düzenlemeler) olarak da anılır. Bu yazıda devlet kendisini yenilemesi gerektiğini söyledi. Fransız İhtilali sırasında Osmanlı’da aydınlar ve yeni fikirler ortaya çıkmaya başladı. Fransız Devrimi sırasında ülkeye giren entelektüellerin, meşru hükümetlerin, kalıcı reform fikirlerinin ve milliyetçilik fikirlerinin baskılarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için 3 Kasım 1839’da Gülhane Parkı’nda ilan edildi. Dolayısıyla bu fermanın bir diğer adı Gülhane-i Hattı Hümâyûnu’dur.

İlgili Konu  Abbasiler

Islahat Fermanı Nedir?

Islahat fermanı veya Islahat Hatt-ı Hümayunu; Siyasi kurumların, insan haklarının ve yeni kurumların kurulması için planlanan köklü değişiklik ve yenilikler için Sultan Abdülmecid döneminde verilen bir emirdir. Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaşayan gayrimüslimlere tanınan haklar açısından ıslahat emirleri çok önemlidir. Islahat Fermanı ile Tanzimat Fermanı arasındaki fark, hedef nüfusun gayrimüslim ve yabancı azınlıklar olmasıdır.

Tanzimat Fermanı ile Islahat Fermanı Arasındaki Farklar

Tanzimat Fermanı ve Islahat Fermanı Ortak Özellikleri

  • Albülmecit döneminde ilan edilmiştir.
  • Gayrimüslimlerle ilgili konuları netleştirmek için terimler daha da genişletildi.
  • Gayrimüslimleri eşit tutmak için kurallar getirildi.
  • Dinle ilgili maddeler tekrarlanmıştır.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.