Televizyonun İcadı ve Tarihçesi

05.11.2020
Televizyonun İcadı ve Tarihçesi

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile birlikte ev, iş yerlerinde kullanılan ve insanların vazgeçilmezi olan televizyonlarda da azımsanmayacak gelişmeler yaşanmış oldu. İnternetin de görüntü kutularına entegre olmasıyla birlikte gelecek yıllarda televizyonlarda çok daha ciddi ilerlemelerin kaydedileceğinden hiç şüphe yok. Bu nedenle teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi elbette ki televizyonlara da yansıyacaktır.

Televizyonun İcadı ve Tarihçesi 1

Peki, geleceği parlak olan televizyonların, geçmişini biliyor muyuz? Bugünlere nasıl geldi bu cihazlar hiç düşündünüz mü? İsterseniz televizyonların biraz da geçmişine bakalım.

Televizyonun İcadı ve Tarihçesi

Televizyonun İcadı

Televizyonu 1923 yılında John Logie Baird adında bir İngiliz mucit İngiltere’nin küçük bir kasabası olan Hastings’de icat etmiş. İlk başlarda piksel piksel olarak alınan görüntüler oldukça dağınık olup bütünlük sağlanamıyor ve görüntüde atlamalar, titremeler gibi istenmeyen sorunlar mevcut olduğundan televizyon izlenemiyormuş.

İlgili Konu  Dört Halife Dönemi (632-661)

Baird, bu sorunları çözmek için çok uğraşmış ve çalışmaları sonunda sonuç vermiş. Böylece problemleri ortadan kaldırmayı başarmış. Bu gelişmeyle birlikte görüntüyü sağlıklı bir şekilde almaya başlamış ama görüntüde sadece iki renk varmış. O da siyah ve beyaz renklermiş ! Başka hiçbir renk mevcut değilmiş. Bu nedenle gerçek görüntü renksel olarak tam ekrana yansımıyormuş. Her ne kadar renk çeşitliliği olmasa da o zamanlar insanlar televizyon nedir bilmediğinden merak ediyormuş. Televizyonun icadında ilk yıllarda gelişmeler bu şekildeymiş.

1930’lu yıllara gelindiğinde ise artık televizyonlar gün yüzüne çıkmaya, piyasaya sürülmeye ve yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlanmış. 1940’lı yıllara gelindiğinde izleyicileri siyah beyaz televizyonlardan kurtarmak ve renkli televizyonlara kavuşturmak için çalışmalara başlanmış. Çalışmaların sonuç vermesiyle birlikte 1950 yılında ilk renkli televizyon ABD’de üretilmiş. Her ne kadar üretilmiş olsa da yaygınlaşması 1960’lı yılları bulmuş. Bilindiği gibi daha sonra renkli ve tüplü olarak üretilen televizyonlar günümüzde yerini inceltilmiş LCD ekran televizyonlara bırakmış oldu.

İlgili Konu  Türklerin Tarih Sahnesine Çıkışı

Televizyonun İcadı Hakkında Kısa Bilgiler

Televizyon ilk kim icat etti?

Televizyonun İcadını yapan kişiler aşağıdaki gibidir.

Philo Farnsworth
John Logie Baird
Charles Francis Jenkins

İlk televizyon hangi yüzyılda icat edilmiştir?

İlk televizyon 1923 yılında, İskoç mucit John Logie Baird tarafıdan icat edilmiştir. Buradan anladığımız gibi televizyon 20. yy da icat edilmiştir.

Televizyon nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir?

Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir.

İlk siyah beyaz televizyon yayını nerede yapılmıştır?

Türkiye'de ilk yayını TRT yapmış ve bu yayın Ankara'nın Mithatpaşa Caddesi'ndeki iki binanın bodrum katında bulunan stüdyodan 31 Ocak 1968 günü siyah beyaz olarak 19.30'da gerçekleşmiştir.

İlgili Konu  Neden Tarih Öğreniyoruz

Dünyada ilk televizyon yayını nerede yapılmıştır?

Almanya Mart 1935'te 180 satırlık düşük çözünürlüklü bir sistemle düzenli yayını başlattı.

Televizyon ne zaman kullanılmaya başlandı?

Almanya Mart 1935'te 180 satırlık düşük çözünürlüklü bir sistemle düzenli yayını başlattı. Haftada 3 gün yapılan bu yayın ilk televizyon izleme deneyimidir.

Renkli televizyonlar kaç yılında çıktı?

Renkli televizyon ve renkli yayın aslında ilk olarak John Baird tarafından 1938 yılında gerçekleştirilse de bunun yaygınlaşması 1950'lerin sonlarına doğru başladı.

Televizyon ne için kullanılır?

Televizyon, reklam, eğitim, iletişim ve haberleşme cihazı olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım amacı geçmişten günümüze değişmeden devam etmiştir. Son evresinde ise internet kullanımı da yapılabilen televizyonlar oyun amaçlı da kullanılmaktadır.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.