Türk Kahvesinin faydaları ve zararları

Türk Kahvesinin faydaları ve zararları

Kahvenin bütün çeşitlerinde bağımlılık yapıcı bir madde olduğu yıllar önce saptanmıştır. Bilim adamları tarafından, Türk kahvesi tüketen kişilerin bazı sağlık problemlerinin iyi yönde ilerlediği belirlenmiştir.

Türk Kahvesinin faydaları ve zararları 1

Genel olarak Türk kahvesi; baş ağrılarına, karaciğere ve mide rahatsızlığı yaşayan kişiler için birebir bir ilaç olduğu söylenilebilmektedir.

Türk kahvesinin zararları

Kalp

Normal seviyenin üstünde tüketilen Türk kahvesi, kalp ritim bozukluğuna sebep olabilmektedir. Doktorlar bu sebepten dolayı genellikle kahve tüketimini çok az tüketmeleri konusunda uyarmaktadır.

Tansiyon

Gün içerisinde ortalama 3-4 bardak Türk kahve tüketimi bilim adamları tarafından yüksek tansiyona sebep olduğu kanıtlandı. Günde 3-4 bardak kahve tüketen kişinin, kan basıncının ve tansiyonunun hızlı bir şekilde ilerlediği gözlemlenmiştir.

Mide

Türk kahvesi mide üzerinde herhangi bir hastalık oluşturmasa dahi, ülser türü hastalıkların çoğalmasını ve mide asiti salgılanmasını arttırmaktadır.

İlgili Konu  Dans Etmenin Faydaları

Migren

Türk kahvesi tüketimi, migren hastalarında etkili bir baş ağrısına sebep olurken, migren hastası olmayanlara ise migren başlangıcına sebep olabildiği açıklanmıştır.

Vitamin ve mineral kaybı

Kafein, bilindiği gibi vücut içerisinde demir ve diğer besin gruplarını etkisizleştirmektedir. Bunların yanı sıra vücudumuzda bulunan kalsiyumun idrar yolu ile vücuttan dışarı salgılanmasına sebep olmaktadır. Türk kahvesi içerisinde kafein bulundurduğundan dolayı, kafein etkisinden yola çıkarak osteoporoz yani kemik erimesi sonucuna yol açtığı söylenilmektedir.

Doğurganlık

1001bilgi.net’in yaptığı araştırmaya göre; Gün içerisinde 3-4 bardak kahve tüketen bir bayanın doğurganlık oranı gittikçe azalmasına sebep olmaktadır. İçerisinde barındırdığı kafein miktarından dolayı, doğrudan yumurtalıklara etki etmektedir. Tüm bu açıklamanın yanı sıra, farklı bir bilim adamı tarafından yapılan açıklama sonucunda; her gün düzenli kahve tüketen bir erkeğin sperm sayısının çoğaldığını öne sürmüştür.

Hamilelik

Bilindiği üzere, kahvenin tüm çeşitleri çocuk için zararlıdır ve hamileyken kahve tüketimi oldukça zararlıdır ve hiç kullanmamak daha iyidir. Lakin ısrarla kullanmak isteyen kişiler için uzmanlar gün içerisinde 300 mg’dan fazla tüketimin kesinlikle yapılmaması gerektiğini belirtmektedir.

İlgili Konu  Atkuyruğu Otu (Kırkkilit Otu) ve Faydaları

Türk kahvesinin yararları

Şeker hastalığı

Bilim adamları tarafından kafeain zararlı bir maddedir. Lakin Türk kahvesi içerisinde barındırdığı minerallerin şeker hastalığına karşı olumlu bir etki sağladığı savunulmuştur.

Kanser

Türk kahvesi içerisinde bulunan antioksidan, kanser hastalıklarına karşın yararlı olabilmektedir. Diğer bitki çaylarında; yeşil ve siyah çay gibi antioksidan içerir. Antioksidan, kansere sebebiyet veren hücrelerin çoğalmasına engel olmaktadır.

Baş ağrısı

Migren hastaları için zararlı bir içecek olmasına rağmen, baş ağrısı çeken kişilerin baş ağrılarını hızlı bir şekilde geçiren bir içecektir. Kullanılan ağrı kesicilere göre, Türk kahvesi daha yüksek oranda etkili sonuç vermektedir.

Beyin uyarımı

Düzenli kahve tüketimi insanlarda dikkat dağınıklığını etkileyerek daha iyi odaklanmalarını sağlamaktadır. Yapılan ilginç bir araştırmaya göre, okul çağındaki bir çocuğa akşamdan süt ile verilen az miktardaki kahve ertesi gün çocuğun derslerinde başarılı olduğu şaşırtıcı bir şekilde gözlemlenmiştir.

İlgili Konu  Ihlamur Balının Faydaları ve Özellikleri

Karaciğer

Düzenli bir şekilde kahve tüketen kişilerin, siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettikleri gözlemlenmiştir.

Safra taşları

Erkeklerle kadınları kıyasladığımız zaman, kadın vücudu erkeklere göre inanılmaz denilebilecek kadar safra taşı üretebilmektedir. enbilgi.com’in araştırmasına göre; gün içerisinde ortalama 3-4 bardak kahve tüketen kadınların, safra taşından şikayet edenlere oranla %25 daha az şikayetçi oldukları gözlemlenmiştir.

Cilt

Tüketilen kahve, cilt üzerinde bulunan selülitlere karşı etkili olduğu belirlenmiştir.

Türk kahvesinin belirsizlikleri

Su kaybı

Bilim adamları arasında kararsızlığın yaşandığı bir konudur. Bir grup bilim adamı, Türk kahvesi tüketiminin fazla bir şekilde su kaybına yol açtığını söylerken, bir kısmı ise yaşanılan su kaybının bir hiç değerinde olduğunu savunmaktadır.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.