Uçuğa iyi gelen kremler

26.06.2022
Uçuğa iyi gelen kremler

Uçuğa hangi krem iyi gelir? Tıp literatüründe oral herpes ya da herpes labialis olarak da isimlendirilen uçuk hemen herkesin başına gelebilen mikrobiyel bir enfeksiyondur. Uçuğun tedavisinde anti bakteriyel veya antiviral özelliklere sahip kremler tercih edilir. Uçuk için evde doğal yöntemler oldukça faydalı olabilen bir seçenek olabiliyor ancak doktorun önerdiği uçuk kremleri daha etkilidir. Eczanelerde birçok uçuk kremi bulunuyor. Peki en etkili uçuk kremleri hangileri? En ucuz uçuk kremleri hangileri? Uçuğa hangi krem sürülür?

Uçuğa iyi gelen kremler 1

En iyi uçuk kremleri hangileri?

Herpes virüsü kaynaklı meydana gelen uçuk stres, korku gibi savunmasız anları kollar ve geçtiği pasif durumdan çıkarak aktif hale gelir. Aktif dönemde uçuk kabarcıklar oluşturur ve yaraya dönüşür. Halk arasında uçuk virüsü olarak da bilinen bu virüs genellikle dudak ve çevresine yerleşir. Kısaca uçuk kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlarda alevlenir. Bu nedenle oldukça can sıkıcı bir hale gelebilir. Uçuk kabarcıkların yaraya dönüşmesi sürecinden sonra 10 günlük süre zarfında kendi kendine iyileşebilir. Ancak alevlendikten sonra özellikle kaşıntı, karıncalanma ve yanma belirtilerine dayanmak oldukça güç hale gelir. Bu nedenle de gerek bitkisel gerek tıbbi ilaçlar ile uçuk tedavi edilmelidir. Daha önce ‘uçuk nasıl geçer?’ yazımızda yer verdiğimiz doğal yollarla uçuk geçirme yöntemlerine göz atabilirsiniz. Bu yazımızda en etkili uçuk kremleri ve temin edebileceğiniz en ucuz uçuk kremleri hakkında bilgilere yer verdik.

Uçuk tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır. Antiviral ilaçlar uçuk virüsünü vücudumuzdan atamaz ancak uçuğun görülme sıklığını ve süresini azaltabilir. Antiviral içerikli ilaçlar HSV-1’in vücudunuza yayılmasını önlemeye çalışırken aynı zamanda uçuğun daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilir ve yeni yaraların oluşmasını da önleyebilir. Uçuk için reçetesiz ilaçlar da temin edilebilir.  Antiviral ilaçlar yalnızca reçeteyle satılan, ancak uçuk yarası acısını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilen ilaçlardır. Uçuk için reçetesiz satılan ilaç seçenekleri de vardır. Reçetesiz temin edilen ilaçlar genellikle lokal anestezik içeren topikal kremlerdir ve tahriş olan bölgeyi uyuşturmak için kullanılır. Aşağıda reçeteli ve reçetesiz uçuk ilaçları ve kremleri, uçuk ilaçları fiyatları (eczanelerden reçetesiz şekilde almak istediğinizde), en güçlü uçuk kremleri hangileri, en ucuz uçuk kremleri hangileri ve daha fazlasına ulaşabileceğiniz uçuk kremlerini sıraladık.

İlgili Konu  Scarfin Krem Kullanımı ve Fiyatı

Zovirax Uçuk Kremi

Zovirax uçuk kremi
Zovirax uçuk kremi

Bilindiği üzere uçuk bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemleri fırsat bilerek aktif hale gelir. Bu krem ise bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda veya bağışıklık sistemi bozulmuş kişilerde ilk veya tekrarlaması fark etmeksizin Herpes simpleks virüsü vakalarında kullanılan bir kremdir. Zovirax krem genital uçuk enfeksiyonlarında da kullanılır. Bir saat kadarlık bir sürede yavaş intravenöz infüzyon şeklinde uygulaması gereken Zovirax krem uçuğu tamamen yok edemese de kişide çıkan uçuğu ve şikayetlerini kolayca giderebilir. 250 mg’lık alimünyum tüplerde veya 2 gramlık pompalı tüplerde ambalajlanarak satışa sunulur. Beyaz/kırık beyaz renkli, liyofilize edilmiş bir toz farmasötik form özelliklerine sahiptir.

  • Zovirax krem etken maddesi; Her bir flakon; Sodyum tuzu halinde 250 mg asiklovir içerir.

En iyi uçuk kremleri arasında yer alan Zovirax krem fiyatı 17.90 TL’dir Zovirax krem reçeteli olarak satılır. Eğer doktorunuz önerirse Zovirax krem muadilleri kullanılabilir

Vectavir Uçuk Kremi

Vectavir Uçuk Kremi
Vectavir Uçuk Kremi

Vectavir krem bej – kahverengi ve pürüzsüz kıvamda, krem formunda bir ilaçtır. Topikal anterial ajanlar adı verilen ilaç grubunda yer alır ve virüslerin çoğalmasını engeller. Vectavir krem 2 gr tüpler ve prospektüsüyle birlikte kendine ait kutusunda satışa sunulur. Uçuk tedavisinde kullanılan Vectavir krem uçuğun daha kısa sürede iyileşmesini ve ağrıların daha kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda virüslerin çoğalmasını durdurarak bulaşıcılığının en yüksek olduğu dönemleri en kısa sürede sonlanmasını sağlar. Ancak uçuğun başka kişilere bulaşmasını tamamen engellemediğini bilmekte fayda var.

  • Vectavir krem etken maddesi; Her 1 g krem 10 mg pensiklovir içerir.

En güçlü uçuk kremleri arasında yer alan Vectavir krem fiyatı 37.28’dir. Vectavir krem reçetesiz şekilde temin edilebilir. Doktor önerisi ile Vectavir krem muadilleri de tercih edilebilir.

Asiviral Uçuk Kremi

Asiviral uçuk kremi
Asiviral uçuk kremi

Uçuk problemi için doktorlara başvuran hastalara aile hekimlerinin ilk tercihi Asiviral krem oluyor. Çünkü kullanıcı skalası 12 yaş üzeri için hemen herkes de sorunsuz çalışıyor. Ancak yukarıda belirttiğimiz iki kreme göre daha hafif içerikli ve daha hafif etkili bir ilaçtır. Asiviral hem krem hem tablet hap formu olan bir ilaçtır.Alternatif bir uçuk kremi olarak kullanılabilecek en iyi uçuk kremleri arasında yer alabiliyor. 10 gramlık alüminyum tüplerde, prospektüsü ile birlikte kendine has kutusunda satışa sunulan Asiviral krem antiviral bir ilaçtır. Asiviral krem daha çok uzmanın önerdiği şekilde kullanılıyor ancak doktor aksi bir kullanım önermediyse günde 5 kez olacak şekilde, gece dozu atlanmak suretiyle, yaklaşık 4 saatte bir uygulanması Asiviral krem prospektüsünde önerilen kullanım şeklidir.

  • Asiviral krem etken maddesi; Her 1 g krem %5 a/a 50 mg asiklovir içerir.
İlgili Konu  Anestol Pomad Krem Kullanım Rehberi ve Fiyatı 2020

En pahalı uçuk kremleri arasında yer alan Asiviral krem fiyatı 44.25 TL’dir. Asiviral krem reçeteli satılan bir ilaçtır. Doktor önerisi ile Asiviral krem muadilleri de tercih edilebilir.

Aklovir Uçuk Kremi

Aklovir uçuk kremi
Aklovir uçuk kremi

Deri enfeksiyonlarının, özellikle uçukların tedavisinde tercih edilen Aklovir krem eczanelerde 2 ve 10 gramlık alüminyum tüp ambalajlarda ve kendine has kutusuyla prospektüsüyle birlikte raflarda yerini alıyor. İlk kez enfekte olan veya tekrarlamış genital Herpes veya Herpes simplex virüslerinin tedavisinde oldukça etkili sonuçlar veren bir kremdir. Aklovir hem krem hem tablet hap formu olan bir ilaçtır. Bu kremin günde 5 kez olacak şekilde, gece dozu atlanmak suretiyle, yaklaşık 4 saatte bir uygulanması gerektiği prospektüsünde yer almaktadır. Ancak doktorunuz aksi bir kullanım şekli önerdiyse tavsiye edilen şekilde kullanılmalıdır. Aklovir krem kullanılmaya başlandıktan sonra eğer iyileşme olmazsa tedaviye 10 gün kadar devam edilebilir. Aklovir krem Herpes simplex (HSV) tip I ve II ile Varicella zoster adlı virüslerin tedavisinde doktorların tercih ettiği kremdir.

  • Aklovir krem etken maddesi; Her 1 g krem %5 a/a 50 mg asiklovir içerir.

En etkili uçuk kremlerinden biri olan Aklovir krem fiyatı 31.78 TL’dir. Aklovir krem reçeteli şekilde de temin edilebilen bir kremdir. Doktor önerisi ile Aklovir krem muadilleri de tercih edilebilir.

Acyl Uçuk Kremi

Acyl Uçuk Kremi
Acyl Uçuk Kremi

Acyl krem uçuk kremleri arasında en çok tercih edilen ve en etkili uçuk ilaçlarından birisidir. Her kişide meydana gelen uçuk aynı şiddette ve aynı içerikte olmayabilir. Bu nedenle her ilaç her kişiye iyi gelmeyebilir veya etki etmeyebilir. Antiviral ilaçlar grubunda yer alan Acyl krem 10 gr’lık tüp ambalajlarda eczanelerde satılmaktadır. İlk veya tekrarlayan Herpes virüsü olması fark etmeksizin deri enfeksiyonları özellikle uçuk tedavisinde kullanılır. Acyl krem kullanımı hakkında doktorunuz mutlaka bir öneride bulunacaktır. Ancak doktorunuz aksini belirtmedikçe günde 5 kez olacak şekilde, gece dozu atlanmak suretiyle, yaklaşık 4 saatte bir uygulanması Acyl krem prospektüsünde yer almaktadır.

  • Acyl krem etken maddesi; Her 1 g krem %5 ala 50 mg asiklovir içerir.

Uçuğu en hızlı iyileştiren kremler arasında yer alan Acyl krem fiyatı 34.67 TL’dir. Doktor önerisi ile Acyl krem muadilleri kullanılabilir. Acyl krem reçeteli satılmasının yanı sıra eczanelerden Acyl krem reçetesiz şekilde de alınabilir.

Uçuk iyileşene kadar kişiye acı ve sıkıntı veren yaralara sahiptir. Özellikle kaşıntı ve ağrı hissinin geçmesi, yaranın iyileşmesi için kulaktan dolma öneriler ile uçuk yaralarına sürülen kremler şikayetleri arttırabildiği gibi yarayı da daha kötü hale getiriyor. Aşağıda uçuk için iyi gelip gelmeyeceği düşünülen kremler hakkında sık sorulan soruları derledik.

Uçuk Kremleri Hakkında Sıkça Sorulanlar

Hametan uçuğa iyi gelir mi?

Hametan krem deri üzerinde oluşan iltihapların tedavisinde aktif olarak kullanılan bir ilaçtır. Ancak Hametan krem uçuğa herhangi bir fayda sağlamadığı gibi yaranın tahriş olmasına sebep olabilir. Halk arasında uçuğu geçirmek için iyi geldiği düşünülen kremlerden biri Hametan kremdir. Doktorunuz Hametan kremi önermediği sürece uçuklu bölgeye kullanmanız sakıncalı olabilir. Bu nedenle Hametan krem uçağı iyi gelir fikri yanlış bir düşünce yapısıdır diyebiliriz.

İlgili Konu  Uçuk Nedir?

Travazol uçuğa iyi gelir mi?

Travazol krem eczanelerde satılan ve dermatologların reçete ettiği bir ilaçtır. Mantar hastalıklarının tedavisinde etkili sonuçlar veren Travazol krem aynı zamanda alerjik yapılar, bakteriyel enfeksiyonlar ve iltihaplarda da kullanılabiliyor. Egzamai uçuklarda da tercih edilen Travazol krem Herpes virüsü kaynaklı uçuklarda kullanılmaz. Travazol krem prospektüsünde uçuklarda kullanılmaması gerektiği yer almaktadır.

Terramycin uçuğa iyi gelir mi? teramisin

Terramycin krem genel bir yara kremidir ancak teramisin kremin asıl üretim amacı iltihabı deri rahatsızlıklarının tedavisidir. Antibiyotik ilaçlar sınıfında yer alan Teramisin krem prospektüs içinde belirtilen süre boyunca dikkatle kullanılmalıdır. Terramycin krem yaraların yanı sıra yanıklar ve uçuklarda da fayda sağlayabiliyor. Teramisin krem uçuk için doğru kremdir diyemeyiz. Uzmanınızın önerdiği uçuk için en uygun kremi kullanmanız iyileşme sürecinizi hızlandırır ve şikayetlerinizi daha çabuk ortadan kaldırır.

Bepanthol uçuğa iyi gelir mi?

Bepanthen krem olarak yıllarca kullandığımız, uygulandığında cildi adeta pamuk gibi yapan krem isim değiştirerek Bepanthol oldu. Kremin değişen özellikleri ise nemlendirme oranı ve iyileştirme etkisi daha yüksek olması. Uçuğun sebep olduğu kuruluk, tahriş, yanma gibi şikayetlerde Bepanthol rahatlatıcı bir yöntem olabilir ancak uçuğu tedavi etmez.

Silverdin uçuğa iyi gelir mi?

Silverdin krem yanık ve yaraların iyileşmesine yardımcı olan etken maddelere sahiptir. Yara ve yanıklarda tehlike oluşturabilecek bakterileri öldürür ve iyileştirici etkiler gösterir. Güneş yanığı ve normal yanıkların tedavisinde kullanılan Silverdin kremin doktor önermediği sürece uçuk için kullanılması tavsiye edilmez.

Fucudin krem uçuğa iyi gelir mi?

Sadece eczanelerde satılan Fucidin krem genellikle akne ve sivilce tedavisinde tercih edilir. Derideki bakterilerin tedavisinde kullanılan Fucidin krem uçuk için sıkça denenen ancak faydasının olup olmadığı tam olarak bilinmeyen bir kremdir. Fucidin krem uçuk yaralarına ve hassas uçuk kabarcıklarına sürülmemelidir.

Fito krem uçuğa iyi gelir mi?

Fito krem cildi yenileyen ve onaran bir içeriğe sahiptir. Uçuk ise virüsten kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Uçuk tedavisi için anti bakteriyel ve antiviral ilaçların kullanılması gerekir ancak Fito krem hiçbir antibakteriyel etki gösteren içeriğe ve özelliğe sahip değildir. Fito kremin uçuklara faydasının olmadığı gibi olumsuz etkileri de olabilir. Uçuklar üzerine uygulanan Fito krem uçuğun yayılmasına neden olabilir.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.