Üriner Sistem Rahatsızlıkları Nelerdir?

09.04.2020
220
Üriner Sistem Rahatsızlıkları Nelerdir?

Üriner sistem rahatsızlıkları konusunda bilgi edinmeden önce eğer tam olarak bilmiyorsanız “Üriner sistem nedir?” başlıklı yazıma göz atmanızda fayda var.

Üriner Sistem Rahatsızlıkları

1- Böbrek Taşları

Genelde vücudun havuzcuk kısmında böbrek taşları oluşur ve idrar yollarında aşağı doğru itilmeleri neticesinde şiddetli ağrılar yaşatırlar. Bu şiddetli ağrılar ile birlikte idrar yollarında bir takım tahribatlar meydana gelir. Oluşan tahribat nedeniyle idrarda kan görülmesine neden olabilir. Böbrek taşları çoğu zaman kalsiyum içeriğine sahip olurlar.

2- Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği, böbreklerin görevlerini tam manası ile yapamıyor olması durumuna denir. Buna en önemli sebep olarak idrarın az oluşturulması yada hiç oluşturulmamasını gösterebiliriz. İdrarın oluşmaması durumunda, normal zamanda idrar ile atılması gereken maddeler atılamaz. Böbrek yetmezliğine Yaralanma, kalp krizi, tansiyon, bakteriyel enfeksiyonlar, civa, arsenik benzeri toksik maddeler ve böbrek taşları neden olabilir.

3- Üremi

Kandaki azotlu bileşik olan üre, ürik asit ve kreatinin artması neticesinde üremi oluşmaktadır. Bu maddeler, böbreklerin görevlerini tam manasıyla yapamaması neticesinde normal konsantrasyonlarının 10 katına kadar çıkarlar. Bu durumda bir takım belirtiler görülmektedir.

Bu belirtiler;

 • İştahsızlık,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Ağızda kötü tat ve koku,
 • Yüksek tansiyon,
 • Terle deri yüzeyine çıkan ürenin deride kristalleşmesi.

4- İdrar Yolu Enfeksiyonu

Mesanenin ya da üretranın iltihaplanması belirtileri ile idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. İdrar yolu enfeksiyonu erkeklerde kadınlara göre daha az görülür. Genelde bakterilerden kaynaklanmakla beraber zaman zaman mantarlar ve bazen de virüsler İdrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilirler.

İdrar yolu enfeksiyonunun bazı belirtiileri; sık ve acil olarak idrara çıkma, idrar yaparken yanma, kasık ağrısı, ateş, kötü kokulu, bulanık ya da kanlı idrar şeklindedir. Antibiyotik kullanılarak tedavi edilir. Bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için; Vücudu genel olarak sıcak tutmak gerekir, özellikle ayaklar soğuğa maruz kalmamalıdır, günlük minimum 2 litre su tüketilmelidir, genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir, özellikle tuvalet sonrasında ki temizliğe dikkat.

Üriner Sistemin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Günlük 1,5-2 L su tüketimi böbreklerin çalışması için gerekli sıvıyı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Su tüketimini sıcak ve kuru havalarda daha fazla yapmalısınız.
 2. Böbrekler ve idrar yolları soğuğa maruz kalmamalıdır.
 3. Uzun süre idrar tutulmamalıdır, bu böbreklerde enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir.
 4. Çok fazla acı ve baharatlı yiyecek tüketilmemelidir.
 5. Temiz besin tüketimine dikkat edilmelidir.
 6. Düzenli banyo yapılması derideki gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilir. Kişisel temizliğin dikkatlice yapılması gerekmektedir.
 7. Doktor tavsiyesi dışında ilaç tüketiminden kaçınılmalıdır.
 8. Diş çürükleri yada boğaz iltihabı gibi mikroorganizmalar zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Bu mikroorganizmalar kronik böbrek hastalıklarına sebep olabilirler.

Kaynak:11.Sınıf Biyoloji Ders Kitabı (PDF)

Biyoloji Ders Notları

Sağlık Konuları

YAZAR BİLGİSİ
Recep Bayoğlu
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x