Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

24.09.2020
Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı tipte ütüler olmasına rağmen en popüler olan modeller buharlı ütülerdir. Özellikle ütüleyecek fazla çamaşırı olmayan kişiler için buharlı ütü satın almak daha pratiktir.

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1

Peki; ütü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey nedir? Hangi yönler en önemli? Bu ve benzeri sorular, herkesin o satın al düğmesine basmadan önce dikkate alması ve cevap bulması gereken sorulardır.

Bu nedenle, uygun bir ütü bulmanıza yardımcı olacak dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bir araya getirdim. Ütü seçim rehberine ek olarak , bu ipuçları alışverişte seçeceğiniz ütü marka ve modeline karar vermenizi çok daha kolay hale getirebilir.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Ne kadar ütü yapıyorsunuz?

Satın almadan önce kendinize ne kadar ütü yaptığınızı sormanız mantıklıdır. Haftada bir kez ütülenecek çok az çamaşırınız varsa, muhtemelen basit bir buharlı ütü sizin için yeterli olacaktır.

Haftada bir defadan daha sık ütü yapıyorsanız, iyi bir buharlı ütü hatta bir buhar kazanlı ütü almayı düşünebilirsiniz. 

Sık ütü yapıyorsanız, ayrı su haznesi olan bir ütü istasyonuna sahip olmak sizin için gerekliliktir.

2- Ütünün Performansı ve Özellikleri

Kulllanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak sizin için hangi tür Ütünün uygun olduğuna karar verdiyseniz, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Yeni ütünüzün hangi özelliklere sahip olması gerektiğini düşünün. 

Performans, su haznesinin boyutu, tabanın malzemesi, ergonomik şekil, yeterli püskürtme fonksiyonları gibi hususlara dikkat etmelisiniz.

a- Güç

Ütünün watt değeri ne kadar yüksekse, o kadar fazla güce sahiptir ve daha iyi sonuçlar verebilir. 

b- Su tankı

Tekrar tekrar doldurmanız gerekmediği için büyük bir su deposu avantajlıdır. Bu sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha uygundur.

İlgili Konu  Yasaklı Sitelere Giremiyorum sorunu

c- Taban

Taban, kayma kalitesini ve dolayısıyla ütünün rahatlığını belirleyebilir. Bu nedenle, taban plakasının malzemesinin ne olduğunu bilmek önemlidir. 

Çoğu modelin tabanı alüminyum, paslanmaz çelik veya seramiktir. Kayma açısından en iyisi seramik tabanlar, sonra paslanmaz çelik ve en son tercih Alüminyum. 

Bir süre sonra çoğu taban, düzenli kullanımla biraz matlaştığı için kayganlığını kaybeder. Malzemeye ve kaplamaya bağlı olarak bu, basit numaralarla tekrar keskinleştirilebilir, böylece kayganlığını geri kazanır.

Tabanın kaplaması

Üreticiye bağlı olarak, Ütü tabanları için özel kaplamalar da mevcuttur.

 Örnekler aşağıdaki kaplamalardır: Alumite, Durilium, Glissium, Autoclean (Palladium), PTFE (Teflon), Steamglide.

d- Ütünün ergonomik şekli

Ütünün ergonomik şekli, ütüleme sırasında hoş bir tutuş ve daha fazla rahatlık sağlar. Bu, olumsuz bir tutuştan kaynaklanabilecek olası el veya kol ağrısını önleyebilir.

e- Diğer kullanışlı işlevler

Bu hususların yanı sıra Ütü almadan önce dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var. Aşırı ısınmaya karşı koruma çok avantajlıdır. 

Ayrıca, ulaşılması zor yerlere ütüyle ulaşabilmeniz ve bunları düzeltebilmeniz için dar uç önerilir. 

Ütü uzun süre bırakıldığında otomatik kapanma gibi özellikler de çok faydalıdır. 

Damlama durdurma işlevi, su damlalarının oluşumu ve buhar püskürtülürken giysilere sızabilecek lekeleri önlemeye yardımcı olur.

3- Maliyet

En pahalı cihaz her zaman en iyisi değildir. Bununla birlikte, kural olarak, fiyat ne kadar yüksekse, o kadar fazla özellik ve işlev vardır.

Bu nedenle, yalnızca fiyata değil, aynı zamanda ihtiyacınız olacak özellik ve işlevlere de bakmanız önerilir.

İyi fiyat-performans oranına sahip modellerden seçim yapmanızı tavsiye ederim.

4- Kullanıcı Yorumları

Hiçbirşey diğer insanların deneyimleri kadar önemli değildir. Satın alma aşamasında en önemli yardımcınız alacağınız ürünü daha önce almış, deneyimlemiş ve sizin için kobay görevini üstlenmiş insanların ürün hakkında yapacakları olumlu / olumsuz yorumlardır.

Mevcut müşteri incelemeleri ile, ilgili cihazın pratik kullanımına dair birçok yararlı bilgi öğrenebilirsiniz. 

Bu sayede karşınıza çıkabilecek olan olumsuz durum ve kötü sürprizlerden kaçınabilir, ütüyü önceden deneyimlemiş olan kişilerden ürün hakkında genel bir bilgi edinebilirsiniz.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Yukarıda ki detaylara dikkat ettiğiniz zaman kendinize muhtemelen aradığınız ütüyü seçebileceksiniz. Bu detaylara dikkat ederek internet alışverişinde istediğiniz ütüyü alabilecekken mağaza alışverişi olarak düşündüğünüz zaman gittiğiniz mağazada görüştüğünüz satış danışmanlarının sizi yönlendirmesi ile belki daha uygun belkide hiç size hitap etmeyen bir ütü almış olarak kendinizi kasada bulabilrsiniz.

İlgili Konu  Kitap ve Tableti Deri Kaplama ile Süslemek

Bu durumu yaşamam ve aldığınız üründen pişmanlık duymamak için yapmanız gereken en önemli şey alacağınız ütünün marka ve modelini önceden belirlemiş olarak mağaza ortamına gitmektir.

Buhar Kazanlı Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar Kazanlı Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Buhar Kazanlı Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar kazanlı ütülerin farkı: Normal bir buharlı ütüde, ütünün içindeki su haznesi dolana ve biraz ısınana kadar beklemeniz gerekir. Ütü ısındığında su buharlaşır ve ütüleme işlemi yapılır. Buhar kazanlı ütüler, normal ütülere göre iki kat daha hızlı ve kolay şekilde kırışıklıkları açabilir. Bunun nedeni, buhar kazanlı ütülerin normal ütülere göre çok daha fazla su alabilmesidir. Bu, daha fazla buhar üretimi ve kesintisiz ütüleme sağlar.

Haftada iki kez ütülenmesi gereken çamaşırları toplamak yeterliyse buhar kazanlı ütü kullanmanızı öneririm. Kazanlı bir ütü alırken, öncelikle ütünün püskürtme yaparken ürettiği buharı temsil eden (Bar gücüne) ve enerji tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Kırışıklıkları gidermek için 2400 watt’lık bir buhar çıkışı yeterlidir. Buhar çıkışı, dakikada en az 35 gramlık sabit bir seviyede olmalı ve darbe buhar çıkışı dakikada 90 gram olmalıdır. Çok yüksek buhar çıkışı olan ürünler için bu değer dakikada 150 gram düzeyinde olabilir.

Buhar kazanlı bir ütü alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ütünün tabanıdır. Taban ısıyı iyi aktarmalı, parlama yapmamalı ve kumaş üzerinde iyi hareket etmelidir. Ütü alüminyum malzeme ise bir yıl kullandıktan sonra kumaşa yapışacak ve kırışıklıklara neden olacaktır. Taban, Teflon taban ise, ütü, Teflon’un yapışma önleyici özelliği sayesinde kumaş üzerinde hızla kayacaktır. Alt plaka paslanmaz çelikten yapılmışsa, ısı eşit olarak dağıtılır ve ütüleme süresi kısalır. Ancak düğme ve fermuarlar çizilecektir. Taban seramik ise ütü kumaş üzerinde daha kaygan olur, yapışmaz ve çizilmez. En ideal ütü taban tipi seramik tabandır. Alt plaka için dikkate alınması gereken bir diğer nokta da buhar gözenekleri sayısıdır. Gözenek sayısı arttıkça buhar çıkışı da artar.

İlgili Konu  En Güzel Kış Şehirleri

Ütü Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

Ütü seçiminde markanın ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek bile yok sanırım. Bazı markalar kendini Dünya çapında kanıtlamışken bazılarının adını dahi duymamış oluyoruz. Bazen bir komşumuz bir ütü markası önerir ve adını bile duymadığımız markaya güvenemediğimiz için almayı düşünmeyiz. Peki; gerçekten en iyi diyebileceğimiz ütü markası hangisi? Bir mağazaya girdiğimiz vakit hangi markayı tercih etmeliyiz?

Bu sorulara cevap bulabilmek ve ütü seçimini çok daha kolay hale getirebilmek için aşağıda oluşturduğum en iyi ütü anketine lütfen katılım sağlayınız.

En iyi ütü Markası Hangisi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ütüler Hakkında

Ütü Alırken Neye Bakılır?

İlk olarak ne kadar üü yaptığınızı düşünmeli ve ütüyü kullandığınız süreye göre seçim yapmalısınız. Sonrasında güvendiğiniz bir markaya ait modelleri araştırarak çember daraltabilirsiniz. Alacağınız marka ve modeli belirledikten sonra ise ürün hakkında yapılmış olan kullanıcı yorumlarına göz gezdirin. Eğer bu noktaya kadar herhangi bir olumsuzluk olmadı ise alacağınız ütü doğru ütü demektir.

Ütü Alırken Neye Dikkat Etmek Lazım?

Ütü alırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta taban yapısıdır. Çünkü ütünün tabanının kötü olması demek paranızı boşa yok etmiş olmanız demektir.

Ütü Alırken Tabanı Nasıl Olmalı?

Çoğu modelin tabanı alüminyum, paslanmaz çelik veya seramiktir. Kayma açısından en iyisi seramik tabanlar, sonra paslanmaz çelik ve en son tercih Alüminyum. 

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.