Uykusuzluk ve Tedavisi

28.06.2020
Uykusuzluk ve Tedavisi

Uykusuzluk ve uyuma güçlüğü nedenleri nelerdir, tedavisi nasıl olur,  uyku getiren, uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ve yiyecekler nelerdir, güzel bir uyku için nelere dikkat edilmelidir?

Uykusuzluk ve Tedavisi 1

İyi bir gece uykusu vücudu canlandırır ve zihni tazeler ama hemen hemen herkes hayatının bir döneminde uyuma güçlüğü çekmiştir. Bu konuda endişelenmek durumu daha da ağırlaştırabilirse de, yeniden derin uykulara dalabilmek için tek ihtiyacınız doğal yöntemler olabilir bu yöntemlerin hepsine birden uyku hijyeni adı verilir.

Güzel Bir Uyku Şunlara Dikkat Edin (Uyku Hijyeni)

 • Yatağınızın rahat olduğundan emin olun. Yatağınız 10 yıldan eskiyse büyük ihtimalle yeni bir yatağa ihtiyacınız var demektir. Yeterli desteği sağlayacak ama kalça ve omuzlarınıza fazla baskı yapmayacak sertlikte bir yatak yapın.
 • Odanızdaki sıcaklığın rahat edebileceğiniz bir düzeyde olduğundan emin olun. İnsanların rahat ettiği bu sıcaklık araştırmalara göre 18 santigrat derecedir. Yatak odanız karanlık ve sessiz olmalıdır eğer değilse uyku maskesi ve kulak tıkacı kullanabilirsiniz.
 • Odanızda sıcak, pastel renklerden oluşan dinlendirici bir dekor seçin.
 • Yatmadan bir-iki saat önce sigara içmeyin, fazla yağ ve rafine karbonhidrat içeren hazmı zor yiyecekler yemeyin, alkol ve kafeinli içecekler içmeyin. Heyecanlandırıcı ve sinir bozucu tv programlarını seyretmeyin. Ağır egzersizler yapmayın, yatmadan önce ılık bir banyo yapın.
 • Açlık uyumanızı engelleyebilir ya da gece veya sabah erken uyanmanıza sebep olabilir. Bu yüzden hafif yiyecekler atıştırarak açlığınızı bastırın.
 • Yattıktan yarım saat sonra hala uyanıksanız başka bir odaya gidin, uykunuz gelene kadar kitap okuyun.
 • Her gün aynı saatte yatma ve aynı saatte kalkma alışkanlığı edinin. Gerekirse alarmınızı kurarak uyanın.
 • Gündüz şekerleme yapmayın.
 • Her gün 30 dk. egzersiz yapın.
 • Vardiyalı bir işte çalışıyorsanız, karanlık bir odada öğlene kadar uyuyacağınıza erken kalkarak parlak sabah güneşinden faydalanın. Günün 24 saati boyunca devamlı değişen ışık şiddetinin günlük ritimlerinizi düzenleyen beyin hipofizi üzerinde kuvvetli bir etkisi vardır. Karanlıkta yatmak ve aydınlıkken uyanık kalmak sağlıklı bir uyku ve uyanıklık düzeni oluşmasına yardımcı olur.
İlgili Konu  Bulantı ve Kusma Nedenleri, Tedavisi

Uyku Getiren Yiyecekler Atıştırmalar

Yatmadan önce hafif ve hazmı kolay bir şeyler atıştırmak genellikle gece uykunuzun ani acıkmalar yüzünden bölünmesini engeller. Üstelik bazı yiyecek veya  yiyecek kombinasyonları kişiyi uykuya teşvik edebilir. Bu tür yiyecekler yüksek miktarda karbonhidrat içerir ve B vitamini, kalsiyum, magnezyum, temel yağ asitleri ve beynin uyku getirici kimyasallar üretmek için kullandığı triptofan amino asidi açısından zengindir. Bu atıştırmalık yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Tam tahıllı ekmek ve marulla yapılmış sandviç.
 • Biraz fındık veya ceviz yağıyla karıştırılarak püre haline getirilmiş haşlanmış patates ve karnıbahar.
 • Dilimlenmiş muzla beraber doğranmış hurma.
 • Ilık süt ve bisküvi

Bazı yiyeceklerin size iyi gelmediğini düşünüyorsanız birkaç hafta şüphelendiğiniz yiyecekleri yemeyerek uykunuzun düzelip düzelmedini kontrol edin. Mesela peynirin kabus görmenize neden olduğunu düşünüyorsanız yalnızca gündüzleri yiyin.

İlgili Konu  İdrarda Kan Neden Olur?

Uyku Getiren Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler

 • Yatmadan önce bir bardak kereviz tohumu çayı için. Bir bardak kaynar suya, ezilmiş tohumlardan iki çay kaşığı ekleyin ve demleyin.
 • Uyku probleminiz uzun zamandan beri devam ediyorsa yatmadan önce bir bardak çarkıfelek veya kedi otu ile hazırlanmış çay için.
 • Gevşemeye yardım etmesi için akşamları banyo suyunuza bitkisel yağlar veya bitki çayları ekleyin. Misket limonu ağacı çiçeği, lavanta, rumi papatya, günlük ağacı, fas turuncu, gül yağı, kedi nanesi, melisa ve şetbetçi otu çayları uygundur.
 • Üreticinin talimatlarına uygun olarak kullanılan sarı kantaron tentürü uykuya yardımcı olabilir.
 • Yatıştırıcı ve uyku getirici bitkilerden en çok sevdiklerinizin bir karışımını yastık yüzünüzün içine yerleştirin veya ufak kumaş bir torbanın içine bitkileri doldurun ve geceleri kokularını içinize çekebilmek için başınızın yakınlarına koyun. Misket limonu ağacı çiçeği, lavanta, rumi papatya, günlük ağacı, fas turuncu, gül yağı, kedi nanesi, melisa ve şetbetçi otu çayları bu iş için uygundur.
İlgili Konu  Ruhsal Bakımdan Sağlıklı Olmanın Önemi ve Ölçütleri

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.