Yiyecek Saklama Yöntemleri

15.07.2020
Yiyecek Saklama Yöntemleri

Evet bu konumuzda çok sık kullanmış olduğumuz yiyecekler ya da ürünlerin nasıl saklanması gerektiği konusunda bir takım bilgiler vereceğiz. İşte bu konudaki bilgilerimizden başlıklar.

Kahve Nasıl Saklanır ?

kahveleri-saklamak

Eğer kahveniz öğütülmüş şekildeyse ve uzun zaman kullanacaksanız kahvenizi en iyi saklama biçimi hiç şüphesiz kavanozda saklama biçmidir. Bu kahvenizin tadını koruduğu gibi bununla birlikte kahvenin kokusunun da dağılmasını engelleyecektir.

Peyniri Saklamak İçin

peyniri-saklamak

Eğer peynirizin kupkuru bir hale dönüşmesini istemiyorsanız öncelikle bir kaba tuz ile suyu katarak iyice karıştırmalısınız daha sonra elinize bir bez alın. Bu bezi hazırlamış olduğunuz tuzlu suya batırın. Peyniri bu beze sarın ve saklayın . Bezin nemli olmasına özen gösterin.

Sütün Bozulmasını Engellemek İçin

sutun-bozulmasini-onlemek

Süt faydalı olduğu gibi sıcak ortamda kaldığında hızlı bozulan bir gıda. Eğer elinizdeki süt fazlaysa ve siz bu sütün bozulmasını engellemek için içine biraz karbonat atmanız yeterli olacaktır.

Sandviçler Nasıl Saklanır ?

Hazırlamış olduğunuz sandviçleri hazırlamanın en basit yöntemi, sandviçleri üs üste yerleştirerek hafif nemi ve çok sıkılmış bir peçeteye güzelce sarmaktan geçer. Bu şekilde yaptığınız bu yöntemler sandviçleriniz uzun süre taze olacaktır.

İlgili Konu  VPN Nedir? Nasıl Kurulur? VPN Ne İşe Yarar?

Gazlı İçeceklerin Gazlarının Kaçmasını Önlemek

Eğer asitli ya da gazlı içeceklerinizin gazlarının kaçmasını engellemek istiyorsanız, kullanmış olduğunuz gazlı içeceğin şişesini dolaba başı aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Bu sayede gaz şişenin dip kısmında kalacak ve gazın kapaktan sızma ihtimali ortadan kalkacaktır.

Baklagilleri Nasıl Saklamalı ?

Eğer pirinçleri ve baklagilleri saklamak istiyorsanız ve sakladığınız bölgede böcekler veya haşereler var ise çözümü gayet basit. Sakladığınız bölgeye yada sakladığınız kaba 3-4 diş sarımsak bırakın. Sarımsağın kokusuna böcekler gelmeyecektir.

Sucukları Nasıl Saklamalıyız ?

Sucukları saklarken en çok dikkat etmemiz gereken nokta sakladığımız yerin serin olmasıdır. Ama serin ortamda saklasak dahi sucuğun üstündeki küf oluşumunu engelleyemeyiz. İşte bu küfün oluşumunu engellemek için sucukların üzerini sık sık limonla iyice silin. Böyle küf oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Tuzun Topaklanmasını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız ?

Evet en sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de hiç şüphesiz tuzun tuzluğun topak hale gelmesidir. İşte bu topaklanmanın sebebi tuzların nemlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bunu önlemek için tuzluğun içine bir miktar pirinç atarak tuzun nemini alabilirsiniz.

Kaşar Peynirinin Kurumasını Önlemek İçin Tavsiye

Eğer yeni almış olduğunuz kaşar peynirinin kısa zaman içinde kurumasından şikayet ediyorsanız, hava almayan cam bir kabın (kavanoz) içine kaşar peynirini yerleştiriniz. Bu şekilde kaşar peynirinin kurumasını önleyeceksiniz.

Mumun Yanma Süresini Uzatmak

Eğer mumunuz yanınca çabuk bitiyorsa bunu uzatabilmeniz mümkün. Bunun için mumları kullanmadan yaklaşık 2.5 saat önce buzdolabının buzluk kısmına koyun. Daha sonra kullanın. Yeterince soğumuş olan mumlarınız aynı zamanda sıkılaşmış da olacağı için yanma süresi daha da uzun olacaktır.

Patateslerin Filizlenmesini Engellemek

Çoğu patates saklanıldığında üzerinden belli bir süre geçtiğinde filizlenir. İşte bu filizlenmeyi engellemek için patatesleri saklamış olduğunuz torba ya da kabın içine iki ya da üç tane elma bırakın. Böylece patateslerin filizlenmesinin önüne geçmiş olacaksınız.

İlgili Konu  En Güzel Kış Şehirleri

Marulların Tazeliğini Korumak İçin Ne Yapmalı ?

Marulların çabucak solması ve tazeliğini yitirmesi can sıkıcı bir durumdur. İşte bu durumu engellemek ve marulların tazeliğini korumak için öncelikle bir kaba suyu doldurun. Daha sonra bu kabın içinde marulları bir saat kadar bekletin. Sonra marulları kaptan alın ve buzdolabına açık tarafı aşağıya gelecek biçimde yerleştirin. Bu sayede marullarınızın tazeliğini 10 güne kadar koruyabilirsiniz.

Reçelin Şekerlenmesini Önlemek İçin Tavsiyeler

Eğer siz de yapmış olduğunuz o naçizane reçellerinizin şekerlenmesini önlemek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka reçellerinizi serin ve karanlık yerlerde saklayınız. Bu reçelinizin şekerlenmesini önleyecektir. Bununla beraber eğer reçeliniz şekerlenmiş durumdaysa ve şekerini çözmek istiyorsanız oda sıcaklığına alın ve bir gün bekletin.

Salamın Kurumasını Önlemek İçin Ne Yapmalı

Evet salam açıkta kaldığı sürece kurur ve ilk günkü tadını yitirir. İşte bu kurumayı engellemek için pamuktan ya da ketenden bir bezi salama sararak salamın kurumasını ve lezzetini yitirmesini engelleyebilirsiniz.

Domatesler Nasıl Saklanır ?

Eğer elinizde yeterince domatesiniz varsa ve saklama gereği duyuyorsanız saklayacağınız yer mutlaka karanlık ve nemsiz bir yer olmalıdır. Bu şartlar dahilinde domateslerinizi yaklaşık on gün boyunca saklayabilirsiniz. Yalnız domates lazım olduğu zaman yıkamayı unutmamanız gerekir.

Şişedeki Salçanın Bozulmasını Önlemek İçin Öneriler

Şişede bulunan salçanın bozulmamasını istiyorsanız şişenin ağzındaki mantarları zeytinyağıyla güzelce yağlayın ve daha sonra şişenin ağzına geçirin. Bu şekilde şişenin hava ile olan münasebetini kesmiş olacağımızdan salçamız bozulmayacaktır.

Maydanozun Solmasını Önlemek İçin Tavsiyeler

Maydanoz ve cinsindeki gıdaların solmasını önlemek ve taze bir şekilde kalmasını sağlamak için önce bunları güzelce yıkayın ve suyunun süzülmesini bekleyin. Suyu süzüldükten sonra kurumasını bekleyin. Kurumanın da ardından plastik bir kaba alarak buzdolabında muhafaza edin.

İlgili Konu  Gelinlik Seçemiyorum Diyenlere Gelinlik Seçimi

Muzun Kararmasını Önlemek İçin

Evet muz da bir çok meyve gibi uzun süre tazeliğini koruması bakımdan zayıf bir üründür. Eğer muzlarınız kararıyorsa bunu engellemek için yapmanız gereken tek şey oda sıcaklığında muhafaza etmektir. Her ne kadar oda sıcaklığında muhafaza etseniz de muz gibi meyveleri taze bir şekilde tüketmeniz tavsiye edilir.

Soyulmuş Sarımsaklar Nasıl Saklanır ?

Eğer sarımsağı soyduysanız ve saklamak istiyorsanız öncelikle soyulmuş sarımsakları blender ya da robottan geçirin. Daha sonra çok az su ekleyin ve kavanoza alın. Bu sayede bu şekilde sarımsaklar bir ay boyunca tazeliğini kaybetmez.

Kırmızı Lahanayı Saklamak

Eğer siz de salataya düşkünseniz ve kırmızı lahana da salatanızın vazgeçilmeziyse bu önerimiz tam size göre. Öncelikle kırmızı lahananın tazeliğini koruması için önemli olan bu yöntemi uygulamanız oldukça iyi olacaktır. Kırmızı lahanalarınızı ince ince doğrayın daha sonra üzerine biraz tuz atarak güzelce ovun sonra üstüne sirke ilave edin. İşte kırmızı lahanamızı dilediğimiz zaman kullanılmaya hazır hale getirdik.

Dereotu ve Nane Nasıl Muhafaza Edilir

Dereotu ve nanenin tazeliğini korumasını istiyorsak, havası boşaltılmış olan poşetlere koyarak bunu sağlamış oluruz.

Buzdolabında Balık Saklama

Evet balık saklamak çok sıkıntılı bir durumdur. Balığın kokusu dolaba sindiği zaman oldukça rahatsız eder bunun farkındayız. Eğer balığı buzluk kısmında saklayacaksanız içine bir tane limon sıkarak bu kokunun önüne geçebilirsiniz.

Evet gıdaların saklanması konusunda sizleri kendi bildiklerimiz kadar bilgilendirdik. Eğer bu konuda bizim belirtmediğimiz ve sizin de bildiğiniz pratik fikirler var ise bize yorum yolu ile dönebililirsiniz. Daha sonra bu yazıya ilave ederiz. Şimdiden size bu gıdaların saklanması konusunda başarıları diliyorum. Bir başka konumuzda görüşmek üzere.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.