Yunus Emre Kimdir?

14.10.2021
Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre kimdir?

Yunus Emre’nin yaşamı hakkında bilgiler kısıtlıdır. 1240 yılında doğup, 1321’de vefat etmiştir. Doğduğu yer hakkında bilgi yoktur fakat Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi olduğu düşünülmektedir. Yunus Emre Selçukluların dağıldığı ve küçük – büyük beyliklerin yavaş yavaş kurulmaya başlandığı 13. yy ortalarından 14. yy’ın ilk çeyreğine kadar Orta Anadolu’da yaşamıştır. Eserlerinde bu dönemin acıları iz bırakmıştır. Yunus Emre medresede eğitim almıştır. Yunan ve İran mitolojilerini, tasavvuf tarihi hakkında incelemelerde bulundu. Arapça ve Farsça dillerini öğrendi. Hacı Bektaş veya Sinan Ata’nın halifesi olan Taptuk Emre’nin dervişi oldu. Taptuk Emre’nin fikirlerini yaymak için Anadolu’yu dolaşmıştır. Anadolu’da pek çok yerde mezarı bulunsa da nerede öldüğü ve gömülü olduğu kesin değildir. Mezarlarının bulunduğu yerler; Eskişehir, Manisa, Erzurum, Karaman, Isparta.

Yunus Emre Kimdir? 1

Yunus Emre tasavvuf anlayışını benimsemiştir. Yunus Emre çok iyi bir gözlem gücüne ve oldukça hoşgörülü bir kişiliğe sahipti. Yazdığı şiirler tamamen saf bir Türkçe ile yazılmamış arada Arapça, Farsça tamlamalar kullanmıştır. Şiirlerini hece ölçüsüyle yazmış aynı zamanda hece ölçüsü ile yazılmış gazelleri ve beyitleri vardır. Bunun haricinde aruzu da kullandığı denemeleri oldu. Yaşadığı dönemde düzenlemiş olduğu divanı bulunmamıştır. Günümüzde bilinen divanları derlenmiştir. Divan-ı Aşık Yunus Emre’nin ilk basımı, 1904 ikinci basımı 1924’te yapılmıştır. Ayrıca Abdülbaki Gölpınarlı ve Burhan Toprak tarafından derlenen ve yayınlanan Yunus Emre divanları da mevcuttur.

İlgili Konu  II. Osman (Genç Osman) Kimdir? Hayatı

Yunus Emre’nin Eserleri

  • Risalet-ün Nushiyye (Nasihatlar Kitabı à Mesnevi): Yunus Emre bu mesnevisini aruzla yazmıştır. Eserden anlaşılan Yunus Emre’nin mürşit olarak çalışmış olabileceğidir.
  • Divan: Yunus Emre Divan’ı oldukça önemli bir eser olup, bu eserde aruzla yazılmış gazel şeklindeki şiirlerle birlikte, hece ölçüsüyle yazılmış ilahiler yer almaktadır.

Yunus Emre’nin Edebi Kişiliği

Eserlerinde işlediği konular sevgi üzerinedir. Bir Tasavvuf şairidir. Şiirlerinin besin kaynağı tasavvuf, İslam gibi dini konulardır. Kişilerin kendileriyle, nesnelerle ve Allah’la olan ilişkilerini ele almıştır. Ayrıca, doğum, ölüm, insan sevgisi ve adalet konularını da ele almıştır.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.