Zen’in mutluluk kuralı

18.07.2020
593
Zen’in mutluluk kuralı

Bir yıl daha geçti… Hayatlarımız hakkında karar vermek için harika bir zaman. Ancak çoğumuz için bu çok zor bir başlangıç, çünkü verdiğimiz kararları uygulamakta zorluk çekebiliriz. Soğuk kış günleri kış severleri mutlu etse de, birçok insan soğuktan muzdariptir. Bu, verdiğimiz kararlar için iyi bir bahane.

Bu nedenle, verdiğimiz kararlar mümkün olduğunca basit olmalıdır, böylece her seferinde karar verebiliriz.

Zen Budizmi basitlik kurallarına uyan bir felsefedir. Zen Habits’in kurucusu Leo Babauta, bir blog yazısında Zen Budizminin karakteristik minimalizmini anlatıyor.

Zen'in mutluluk kuralı 1

Herhangi bir değişiklik yapın; Borç ödemek, maraton koşmak veya ailenizle daha kaliteli zaman geçirmek gibi küçük bir değişiklikle başlayın. Bu değişiklik küçük olmalı, hedef değil, sadece bir adım. Her gün 10 dakika koşmak, 2 dakika resim yapmak veya haftada bir gün sağlıklı bir diyet yemek…

Babauta alışkanlıklarda değişiklik yapmaya odaklanmanın önemini vurguluyor. Her 4-6 haftada bir değişiklik yapılması önerilir. Aynı anda birkaç problemi çözmek yerine, küçük adımları tek tek yapmak hayat değiştiriyor diyor. Babauta önce onları kendi üzerinde test etti. Algoritmalar aşağıdaki gibidir:

  1. Çok küçük adımlarla başlayın.
  2. Her seferinde bir değişiklik yapın.
  3. Anı yaşayın ve değişikliğin tadını çıkarın (sonuçlara odaklanmayın)
  4. Attığınız her adım için minnettar olun.

Bu yöntemin güzelliği, yapabileceğimiz küçük bir şeyin hayatlarımızı değiştirme ve sorunlarımızı ortadan kaldırma gücüne sahip olmasıdır. Büyük değişiklikler yaparsanız, zor olabilir ve özgüveninizi zayıflatabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca küçük adımlarla başlamalısınız, gerisi doğal olarak gelecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Konu Anlatımı Admin
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x